2022-yil 23-aprel kuni AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi Jamoat bilan aloqalar bo‘limi boshlig‘i Aleksis Sallivan AQSh bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan loyihalar bilan tanishish maqsadida Urganch davlat universitetiga tashrif buyurdi.
Delegatsiyani UrDU bosh binosida Xalqaro hamkorlik bo'yicha prorektor G'.Oʻrazboyev va Access loyihasi koordinatori F.Masharipova kutib olishdi.
Tashkil etilgan rasmiy uchrashuvda UrDU prorektori universitet to‘g‘risida tanishtirib o‘tdi. AQSh elchixonasi yordamida ingliz tili o‘qituvchilarining jalb etilayotgani, hamkorlikda amalga oshirilayotgan “Access” loyihasi faoliyati to‘g‘risida ma’lumot berdi. UrDUga yangi ingliz tili mutaxassislarini jalb etish zarurligi ta’kidlandi.
Shundan soʻng, Xorijiy filologiya fakultetida 2020-2022 yillarga mo‘ljallab tashkil etilgan maktab o‘quvchilari uchun ingliz tilini o‘rgatish bo‘yicha “English Access Microscholarship Program” loyihasi ishchi guruhining faoliyati bilan tanishdilar. Dars jarayonlarini kuzatdilar. Darslarda foydalanilayotgan pedagogik metodlar, o‘quv-adabiyotlari to‘g‘risida muhokama qildilar.

23 апреля 2022 года Алексис Салливан, сотрудник по связям с общественностью посольства США в Ташкенте, посетила Ургенчский государственный университет, чтобы узнать о совместных проектах с США.
В главном корпусе УрГУ делегацию встречали проректор по Mеждународному сотрудничеству Г. Уразбаев и координатор проекта Access Ф. Машарипова.
На официальной встрече проректор УрГУ представил университет. Он рассказал о привлечении учителей английского языка с помощью посольства США и о деятельности проекта Access, который реализуется совместно. Было отмечено, что УрГУ необходимо привлекать новых специалистов по английскому языку.
После этого ознакомились с деятельностью рабочей группы проекта «English Access Microscholarship Program» по обучению английскому языку школьников факультета Иностранной филологии на 2020-2022 годы. Они наблюдали за ходом процессов. Обсудили педагогические методы и учебники, используемые на уроках.