Jahonning nufuzli Top 300 talik roʻyhatidan oʻrin olgan Portugaliyaning Porto universiteti professori Paula Rodrigues 16-maydan sanasidan boshlab, Jismoniy madaniyat fakultetida Sport metrologiyasi hamda universitet magistr va doktorantlariga Scopus bazasidagi ilmiy jurnallarda maqola chop etish tartib-qoidalari bo‘yicha o‘quv mashg‘ulotlarini olib bormoqda.
Bugun, 24-may kuni professor Paula Rodrigues Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev bilan uchrashdi. Uchrashuvda Paula Rodrigues universitetdagi faoliyati davomida unga yaratilgan sharoit va qulayliklar uchun minnatdorchilik bildirdi. Darslari davomida universitet jamoasining faolligi, talabalarning intilishlari, harakatlari, nafaqat, Jismoniy madaniyat fakulteti balki, boshqa fakultetlardan ham yosh tadqiqotchilarning seminarlarda katta qiziqish bilan qatnashayotganidan mamnuniyatini bildirdi. Oʻz oʻrnida Porto universitetidagi boshqa hamkasblarini ham Urganch davlat universitetiga jalb qilish, universitet reytingini yanada oshirishga hissaga qoʻshish istagida ekanini taʼkidladi.
Rektor B.Abdullayev Paula Rodriguesga tashrif uchun hamda barcha mazmunli va foydali dars mashgʻulotlari uchun jamoa nomidan minnatdorchilik bildirdi.
Rasmiy uchrashuv davomida ikki universitet oʻrtasida kelgusidagi hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash hamda qisqa muddatda talabalar almashinuvini yoʻlga qoʻyish masalalari muhokama qilindi.

Паула Родригес, профессор Университета Порту в Португалии, одной из 300 лучших стран мира, проводит обучающие занятия по спортивной метрологии, а также по правилам публикации статей в научных журналах на основе Scopus для магистров и докторантов университета на факультете Физической культуры с 16 мая.
Сегодня, 24 мая, профессор Паула Родригес встретилась с ректором Ургенчского государственного университета Бахромом Абдуллаевым. На встрече Паула Родригес поблагодарила его за условия и возможности, созданные во время ее пребывания в университете. В ходе занятий активность коллектива университета, стремления и усилия студентов выразили удовлетворение большим интересом молодых ученых не только факультета Физической культуры, но и других факультетов. В свою очередь, она выразила желание привлечь других коллег Университета Порту в Ургенчский государственный университет, чтобы способствовать дальнейшему развитию рейтинга вуза.
Ректор Б.Абдуллаев поблагодарил Паулу Родригес от имени коллектива за визит и за все содержательные и полезные уроки.
В ходе официальной встречи стороны обсудили вопросы дальнейшего укрепления сотрудничества между двумя вузами и налаживания краткосрочных студенческих обменов.
Следует отметить, что Паула Родригес является научным руководителем победителя фонда «Эл-юрт умиди», студенткой 3 курса докторантуры Университета Порту и с 2020 года ведет совместные исследования. Она является соавтором 3 статей в престижных научные журналы на базе Scopus и Web of Science.