2022-yil 6-10 iyun kunlarida Urganch davlat universitetida Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, O’zR FAning V.I.Ramonovskiy nomidagi Matematika instituti, Xalqaro nazariy va amaliy matematika markazi (CIMPA - Centre International de Mathématiques Pures et Appliquées), Xalqaro matematiklar jamiyati (IMU-International Mathematical Union) va Rim raqamlari nazariyasi assotsiatsiyasi (RNTA - Roman number theory association) hamda G'arbiy Osiyo matematika maktabi (WAMS - West Asia Mathematical Schools) hamkorligida “Panjaralar, Diofant yaqinlashish va balandliklar” mavzusidagi xalqaro maktabi bo‘lib o‘tmoqda.
Ushbu xalqaro maktabni tashkil qilinishidan asosiy maqsad Oʻzbekistonda yoshlarni sonlar nazariyasiga boʻlgan qiziqishini yanada oshirish, yurtimizda sonlar nazariyasini rivojlantirishdan iborat boʻlib, Fransiyaning Xalqaro fundamental va amaliy matematika markazi, Xalqaro matematiklar jamiyati bilan hamkorlikda amalga oshirildi va ushbu maktabni oʻtkazish uchun AQSH, Italiya, Rossiyadan sonlar nazariyasi boʻyicha yetakchi olimlari tashrif buyurdilar. Ular bir hafta davomida Oʻzbekistondan yigʻilgan 60 nafar talabalarga sonlar nazariyasining eng muhim yangiliklaridan saboq beradilar va amaliy darslar olib boradilar.
Shu munosabat bilan bugun, 6-iyun kuni UrDU Madaniyat saroyida ushbu maktabning ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Ochilish marosimiga UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Z.Ibragimov moderatorlik qildi. Shuningdek, loyiha koordinatorlari Lenny Fukshansky hamda Valerio Talamancalar soʻzga chiqib, ushbu loyihaning maqsadi va amaliy ahamiyati toʻgʻrisida talaba-yoshlarga maʼlumot berdilar.

June 6-10, 2022 at Urgench State University, the Ministry of Higher and Secondary Special Education, Institute of Mathematics named after V.I. Ramonov at the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, CIMPA - Center International de Mathématiques Pures et Appliquées, IMU-International Mathematical Union and RNTA - Roman number theory association and WAMS - West Asia Mathematical Schools are holding an international school on " Lattices, Diophantine Approximation and Heights ".
The main purpose of this international school is to increase the interest of young people in the theory of numbers in Uzbekistan, the development of number theory in our country. It was organized in collaboration with the International Center for Fundamental and Applied Mathematics in France and the International Society of Mathematicians, and was attended by leading scientists in the United States, Italy, and Russia. During the week, they will teach the most important innovations in number theory and practical classes to 60 students from Uzbekistan.
In this regard, today, June 6, the opening ceremony of the school was held at the Palace of Culture of UrSU. The opening ceremony was moderated by Z. Ibragimov, Vice-Rector for Research and Innovation of UrSU. Project coordinators Lenny Fukshansky and Valerio Talamancalar also spoke to the students about the purpose and practical significance of the project.