2022-yil 6-10 iyun kunlarida Urganch davlat universitetida Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, O’zR FAning V.I.Ramonovskiy nomidagi Matematika instituti, Xalqaro nazariy va amaliy matematika markazi (CIMPA - Centre International de Mathématiques Pures et Appliquées), Xalqaro matematiklar jamiyati (IMU-International Mathematical Union) va Rim raqamlari nazariyasi assotsiatsiyasi (RNTA - Roman number theory association) hamda G'arbiy Osiyo matematika maktabi (WAMS - West Asia Mathematical Schools) hamkorligida “Panjaralar, Diofant yaqinlashish va balandliklar” mavzusidagi xalqaro maktabi bo‘lib o‘tmoqda.
Ushbu xalqaro maktabni tashkil qilinishidan asosiy maqsad Oʻzbekistonda yoshlarni sonlar nazariyasiga boʻlgan qiziqishini yanada oshirish, yurtimizda sonlar nazariyasini rivojlantirishdan iborat boʻlib, Fransiyaning Xalqaro fundamental va amaliy matematika markazi, Xalqaro matematiklar jamiyati bilan hamkorlikda amalga oshirildi va ushbu maktabni oʻtkazish uchun AQSH, Italiya, Rossiyadan sonlar nazariyasi boʻyicha yetakchi olimlari tashrif buyurdilar. Ular bir hafta davomida Oʻzbekistondan yigʻilgan 60 nafar talabalarga sonlar nazariyasining eng muhim yangiliklaridan saboq beradilar va amaliy darslar olib boradilar.
Shu munosabat bilan bugun, 6-iyun kuni UrDU Madaniyat saroyida ushbu maktabning ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Ochilish marosimiga UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Z.Ibragimov moderatorlik qildi. Shuningdek, loyiha koordinatorlari Lenny Fukshansky hamda Valerio Talamancalar soʻzga chiqib, ushbu loyihaning maqsadi va amaliy ahamiyati toʻgʻrisida talaba-yoshlarga maʼlumot berdilar.

6-10 июня 2022 г. в Ургенчском государственном университете, Министерстве высшего и среднего специального образования, Институте математики им. В.И. Рамонова в Академии наук Республики Узбекистан, CIMPA - Международный центр чистой и прикладной математики, IMU-Международный математический союз и RNTA - Ассоциация теории римских чисел и WAMS - Математические школы Западной Азии проводят международную школу по «Решеткам, Диофантово приближение и высоты».
Основной целью этой международной школы является повышение интереса молодежи к теории чисел в Узбекистане, развитие теории чисел в нашей стране. Он был организован совместно с Международным центром фундаментальной и прикладной математики во Франции и Международным обществом математиков, в нем приняли участие ведущие ученые США, Италии и России. В течение недели они проведут самые важные новшества в теории чисел и на практических занятиях для 60 студентов из Узбекистана.
В связи с этим сегодня, 6 июня, во Дворце культуры УрГУ состоялось торжественное открытие школы. Церемонию открытия вел проректор по научной работе и инновациям УрГУ З. Ибрагимов. Координаторы проекта Ленни Фукшанский и Валерио Таламанкалар также рассказали студентам о цели и практической значимости проекта.