Bugun Urganch davlat universitetida ikki buyuk xalqning diydorlashuvi, turk va o‘zbek elining ikki buyuk shoiri ijodiga bag‘ishlangan simpozium boʻlib oʻtmoqda. Turk shoiri Mehmet Akif Ersoy va o‘zbek adibi Abdulhamid Sulaymon o‘g‘li Cho‘lponga bag‘ishlangan ushbu simpozium Urganch davlat universiteti va Turkiya universitetlari o‘rtasida mustahkam hamkorlik aloqalarining uzviy davomidir.
Simpoziumning ochilish marosimida Turkiyalik hurmatli mehmonlar, Xorazm viloyat hokimligi va Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi viloyat boʻlimi vakillari, Urganch davlat universiteti rahbariyati, Filologiya fakulteti professor-oʻqituvchilari hamda talaba-yoshlar ishtirok etmoqda. Simpozium Filologiya fakulteti dekan D.Gʻayipov moderatorligida oʻtkazilmoqda.
Simpoziumni UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Z.Ibragimov kirish soʻzi bilan ochib berdi, universitet jamoasi nomidan mehmonlarning mazkur tashrifi uchun mamnuniyat bildirib, simpozium ishiga muvaffaqiyat tiladi.
Xorazm viloyat hokimining oʻrinbosari B.Sayidov Xorazm viloyat hokimligi nomidan tabrik nutqi bilan soʻzga chiqdi. Ikki xalq madaniyatini, adabiyotini ayniqsa, yoshlar orasida keng targʻib qilish maqsadida tashkil etilgan ushbu diydorlashuv kelgusidagi hamkorligimiz va doʻstligimizni yanada mustahkamlashga zamin ekanligini taʼkidladi.
Simpoziumning ochilish marosimida Xorazm viloyat hokimining oʻrinbosari B.Sayidov Mehmet Akif Ersoy fondining raisi Mehmet Cemal Çiftçigüzeli boshchiligida tashrif buyurgan barcha mehmonlarga Xorazm viloyat hokimligi nomidan esdalik sovgʻalari hamda Jaloladdin Manguberdi haqidagi qimmatli kitoblar turkumini sovgʻa qildi.
Shuningdek, UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Z.Ibragimov universitetning ramziy esdalik sovgʻalarini taqdim qildi.

Today, Urgench State University is hosting a symposium dedicated to the meeting of two great peoples, the works of two great poets of the Turkish and Uzbek peoples. The symposium, dedicated to Turkish poet Mehmet Akif Ersoy and Uzbek writer Abdulhamid Suleyman oglu Cholpon, is an integral part of the strong partnership between Urgench State University and Turkish universities.
The opening ceremony of the symposium is attended by distinguished Turkish guests, representatives of the Khorezm regional administration and the regional branch of the Republican Center for Spirituality and Education, the leadership of Urgench State University, professors and students of Philology Faculty. The symposium is moderated by the Dean of tPhilology Faculty D.Gayipov.
Z.Ibragimov, Vice-Rector for Research and Innovations of UrSU, opened the symposium with an introductory speech. On behalf of the university staff, he thanked the guests for the visit and wished them success in their work.
Deputy Governor of Khorezm region B.Sayidov made a congratulatory speech on behalf of the Khorezm regional administration. He noted that the meeting, which was organized to promote the culture and literature of the two peoples, especially among young people, laid the foundation for further strengthening our cooperation and friendship.
At the opening ceremony of the symposium, Deputy Governor of Khorezm region B.Sayidov presented gifts to all the guests led by Mehmet Akif Ersoy Foundation Chairman Mehmet Cemal Çiftçigüzeli on the behalf of the Khorezm regional administration and a series of valuable books about Jalaladdin Manguberdi.
Z.Ubragimov, Vice-Rector for Research and Innovation of UrSU, also presented symbolic gifts of the university.