Bugun Urganch davlat universitetida ikki buyuk xalqning diydorlashuvi, turk va o‘zbek elining ikki buyuk shoiri ijodiga bag‘ishlangan simpozium boʻlib oʻtmoqda. Turk shoiri Mehmet Akif Ersoy va o‘zbek adibi Abdulhamid Sulaymon o‘g‘li Cho‘lponga bag‘ishlangan ushbu simpozium Urganch davlat universiteti va Turkiya universitetlari o‘rtasida mustahkam hamkorlik aloqalarining uzviy davomidir.
Simpoziumning ochilish marosimida Turkiyalik hurmatli mehmonlar, Xorazm viloyat hokimligi va Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi viloyat boʻlimi vakillari, Urganch davlat universiteti rahbariyati, Filologiya fakulteti professor-oʻqituvchilari hamda talaba-yoshlar ishtirok etmoqda. Simpozium Filologiya fakulteti dekan D.Gʻayipov moderatorligida oʻtkazilmoqda.
Simpoziumni UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Z.Ibragimov kirish soʻzi bilan ochib berdi, universitet jamoasi nomidan mehmonlarning mazkur tashrifi uchun mamnuniyat bildirib, simpozium ishiga muvaffaqiyat tiladi.
Xorazm viloyat hokimining oʻrinbosari B.Sayidov Xorazm viloyat hokimligi nomidan tabrik nutqi bilan soʻzga chiqdi. Ikki xalq madaniyatini, adabiyotini ayniqsa, yoshlar orasida keng targʻib qilish maqsadida tashkil etilgan ushbu diydorlashuv kelgusidagi hamkorligimiz va doʻstligimizni yanada mustahkamlashga zamin ekanligini taʼkidladi.
Simpoziumning ochilish marosimida Xorazm viloyat hokimining oʻrinbosari B.Sayidov Mehmet Akif Ersoy fondining raisi Mehmet Cemal Çiftçigüzeli boshchiligida tashrif buyurgan barcha mehmonlarga Xorazm viloyat hokimligi nomidan esdalik sovgʻalari hamda Jaloladdin Manguberdi haqidagi qimmatli kitoblar turkumini sovgʻa qildi.
Shuningdek, UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Z.Ibragimov universitetning ramziy esdalik sovgʻalarini taqdim qildi.

Сегодня в Ургенчском государственном университете проходит симпозиум, посвященный встрече двух великих народов, творчеству двух великих поэтов турецкого и узбекского народов. Симпозиум, посвященный турецкому поэту Мехмету Акифу Эрсою и узбекскому писателю Абдулхамид Сулейман угли Чулпан, является неотъемлемой частью тесного партнерства между Ургенчским государственным университетом и турецкими университетами.
В церемонии открытия симпозиума принимают участие высокие турецкие гости, представители администрации Хорезмской области и областного филиала Республиканского центра духовности и образования, руководство Ургенчского государственного университета, преподаватели и студенты Филологического факультета. Симпозиум модерирует декан Филологического факультета Д.Гайипов.
Вступительным словом симпозиум открыл проректор по научной работе и инновациям УрГУ З.Ибрагимов. От имени коллектива университета он поблагодарил гостей за визит и пожелал успехов в работе.
Заместитель акима Хорезмской области Б.Саидов выступил с поздравительной речью от имени Хорезмского областного акимата. Он отметил, что встреча, организованная в целях пропаганды культуры и литературы двух народов, особенно среди молодежи, заложила основу для дальнейшего укрепления нашего сотрудничества и дружбы.
На церемонии открытия симпозиума заместитель акима Хорезмской области Б.Саидов вручил подарки всем гостям во главе с Председателем Фонда Мехмета Акифа Эрсоя Мехметом Джемалем Чифтчигюзели от имени Хорезмской областной администрации и серию ценных книг о Джалаладдине Мангуберди.
Символические подарки университета вручил и проректор По научной работе и инновациям УрГУ З.Убрагимов.