O‘zbekiston Respublikasining Korrupsiyaga qarshi kurashish Xorazm viloyati Kengashi tomonidan 2022-yil 24-iyun kuni Urganch davlat universitetida korrupsion xavf-xatarlarni oldini olish masalalariga qaratilgan yig‘ilish o‘tkazildi.
Yig‘ilishda universitet rahbariyati, professor-oʻqituvchilari, xodimlar va talaba-yoshlar qatnashdilar.
Targʻibot yigʻilishiga Korrupsiyaga qarshi kurashish hududiy Kengashi kotibi A.B.Radjabov moderatorlik qildi.
Yig‘ilishda Xorazm viloyat sudi raisi B.X.Polvanov “Sohada yuz bergan korrupsion holatlar”, Viloyat adliya boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari I.B.Nazaraov “Adliya organlari tomonidan sohaga oid qabul qilingan normativ-huquqiy xujjatlarning korrupsiyaviy alomatlarni keltirib chiqarishini bartaraf etishga qaratilgan chora-tadbirlar”, Xorazm viloyati prokuroroturasi bo‘lim boshlig‘i N.B. Ro‘ziboyev “Prokuratura organlari tomonidan tizimda aniqlangan korrupsion holatlar”, Viloyat ichki ishlar boshqarmasi Jinoyat qidiruv bo‘limi boshlig‘i M.A.Achilov “Korrupsiyaviy holatlar yuzasidan ichki ishlar organlariga kelib tushayotgan murojaatlar va ularni bartaraf etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida”gi ma’ruzalari bilan ishtirok etdilar.
Shuningdek, bugungi kunda mamlakatimizda korrupsiyaviy jinoyatlarni oldini olish, unga qarshi kurashish va chek qoʻyishga qaratilgan izchil chora-tadbirlar haqida soʻz yuritilib, qonunda pora olish, berish va pora olish-berishda vositachilik qilganlik uchun Jinoyat kodeksi moddalarida jinoiy javobgarliklar belgilangani, mazkur jinoyatni sodir etganlarga nisbatan sodir etilgan qilmishning tavsiflanishiga qarab ma’lum muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlanishi mumkinligi va korrupsiyaga oid boshqa ma’lumotlar haqida tushuntirishlar berib o‘tildi. Ushbu illatning oldini olish uchun xushyorlikni oshirish lozimligi ta’kidlandi.

В Ургенчском госуниверситете состоялось заседание Хорезмского областного совета по противодействию коррупции
Хорезмский областной совет по противодействию коррупции Республики Узбекистан провел 24 июня 2022 года в Ургенчском государственном университете заседание по вопросам предотвращения коррупционных рисков.
На встрече присутствовали администрация университета, профессорско-преподавательский состав, сотрудники и студенты.
Агитационную встречу вел секретарь областного антикоррупционного совета А.Б. Раджабов.
Участники встречи выступили со следующими докладами:
Б.Х. Полванов, председатель Хорезмского областного суда по делу «Коррупция в отрасли»;
И.Б. Назарова, заместителя начальника управления юстиции области по «Мероприятиям, направленным на устранение признаков коррупции в нормативно-правовых актах, принимаемых органами судебной власти в данной сфере»;
Н.Б. Розибаева начальника Хорезмской областной прокуратуры на «Обнаружение коррупции в системе прокуратурой»;
Ачилов М.А., начальник отдела уголовного розыска УВД области «Об обращениях в правоохранительные органы по фактам коррупции и проводимой работе по их устранению».
Они также рассказали о предпринимаемых сегодня последовательных мерах по предупреждению, пресечению и пресечению коррупции в нашей стране. Закон предусматривает уголовную ответственность за взяткодателя или взяткодателя и посредничество во взяточничестве; лица, совершившие преступление, могут быть приговорены к тюремному заключению в зависимости от характера преступления, а также разъяснены другие сведения о коррупции. Важно быть бдительными, чтобы предотвратить это.