O‘zbekiston Respublikasining Korrupsiyaga qarshi kurashish Xorazm viloyati Kengashi tomonidan 2022-yil 24-iyun kuni Urganch davlat universitetida korrupsion xavf-xatarlarni oldini olish masalalariga qaratilgan yig‘ilish o‘tkazildi.
Yig‘ilishda universitet rahbariyati, professor-oʻqituvchilari, xodimlar va talaba-yoshlar qatnashdilar.
Targʻibot yigʻilishiga Korrupsiyaga qarshi kurashish hududiy Kengashi kotibi A.B.Radjabov moderatorlik qildi.
Yig‘ilishda Xorazm viloyat sudi raisi B.X.Polvanov “Sohada yuz bergan korrupsion holatlar”, Viloyat adliya boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari I.B.Nazaraov “Adliya organlari tomonidan sohaga oid qabul qilingan normativ-huquqiy xujjatlarning korrupsiyaviy alomatlarni keltirib chiqarishini bartaraf etishga qaratilgan chora-tadbirlar”, Xorazm viloyati prokuroroturasi bo‘lim boshlig‘i N.B. Ro‘ziboyev “Prokuratura organlari tomonidan tizimda aniqlangan korrupsion holatlar”, Viloyat ichki ishlar boshqarmasi Jinoyat qidiruv bo‘limi boshlig‘i M.A.Achilov “Korrupsiyaviy holatlar yuzasidan ichki ishlar organlariga kelib tushayotgan murojaatlar va ularni bartaraf etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida”gi ma’ruzalari bilan ishtirok etdilar.
Shuningdek, bugungi kunda mamlakatimizda korrupsiyaviy jinoyatlarni oldini olish, unga qarshi kurashish va chek qoʻyishga qaratilgan izchil chora-tadbirlar haqida soʻz yuritilib, qonunda pora olish, berish va pora olish-berishda vositachilik qilganlik uchun Jinoyat kodeksi moddalarida jinoiy javobgarliklar belgilangani, mazkur jinoyatni sodir etganlarga nisbatan sodir etilgan qilmishning tavsiflanishiga qarab ma’lum muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlanishi mumkinligi va korrupsiyaga oid boshqa ma’lumotlar haqida tushuntirishlar berib o‘tildi. Ushbu illatning oldini olish uchun xushyorlikni oshirish lozimligi ta’kidlandi.

Urgench State University hosted a meeting of the Khorezm Regional Council for Anti-Corruption
The Khorezm Regional Council for Anti-Corruption of the Republic of Uzbekistan held a meeting on June 24, 2022 at Urgench State University on the prevention of corruption risks.
The meeting was attended by university administration, faculty, staff and students.
The propaganda meeting was moderated by the Secretary of the Regional Anti-Corruption Council A.B. Radjabov.
The participants of the meeting made the following reports:
B.H. Polvanov , Chairman of Khorezm regional court on "Corruption in the industry";
I.B. Nazarov, Deputy Head of the Department of Justice of the region on "Measures aimed at eliminating the signs of corruption in the normative and legal acts adopted by the judiciary in this area";
N.B. Rozibaev the head of the Khorezm regional prosecutor's office on "Corruption detected in the system by the prosecutor's office";
M.A. Achilov, Head of the Criminal Investigation Department of the Regional Department of Internal Affairs "On appeals to law enforcement agencies on corruption cases and the work being done to eliminate them".
They also spoke about the consistent measures taken today to prevent, combat and curb corruption in our country. The law provides for criminal liability for bribe giver or bribe receiver, and mediation in bribery; the perpetrators of the crime could be sentenced to a term of imprisonment depending on the nature of the crime and other information about corruption were also explained in the meeting. It is important to be vigilant to prevent this.