Shakarjon Xo'janiyozova... Bu ismni tilga olganimizda g'ayratli, shijoatli, bir so'zli, el-yurt dardini oilasidan, o'zining sog'lig'idan ustun qo'ya olgan sabrli opaning nurli, sinchkov yuzlari ko'z oldingizda gavdalanadi. Chunki, tinib-tinchimaydigan bu ayolning hayot va faoliyati o'rnak bo'lishga arzirli. Shakarjon Xo'janiyozovaning butun rahbarlik faoliyati, ertani aniq ko'ra bilishi, murakkab paytlarda ham eng to'g'ri yo'lni tanlay bilishi, manzil sari og'ishmay sabr-toqat, matonat bilan harakat qilishdek harakatlari uning Bog'ot tumani hokimi bo'lib ishlagan 1992-2000-yillarda ayniqsa namoyon bo'ldi.
Bugun, 29-iyun kuni Urganch davlat universitetida oʻtkazilgan xotira kechasi «Mehnat shuhrati» va “Fidokorona xizmatlari uchun” ordenlari, «O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan qishloq xo‘jaligi xodimi» faxriy unvonlari sohibasi Shakarjon Xo'janiyozovaning porloq xotirasiga bagʻishlandi.
Xotira kechasida Xorazm viloyat hokimligi vakillari, Yozuvchilar uyushmasi aʼzolari, Oila va xotin-qizlar qoʻmitasi viloyat boʻlimi aʼzolari, marhumaning oila a'zolari, ustoz-u maslakdoshlari, kasbdosh do'stlari, shogirdlari, Urganch davlat universiteti professor-oʻqituvchilari hamda talaba-yoshlari qatnashdilar.
UrDU Xotin-qizlar Maslahat kengashi raisi Sh.Nurullayeva moderatorligida boʻlib oʻtgan xotira kechasini UrDU rektori Baxrom Abdullayev kirish soʻzi bilan ochib berib, Shakarjon Xo'janiyozovadagi chin oʻzbek ayoliga xos sifatlar, fazilatlar, uning rahbarlik salohiyati haqida soʻz yuritib, oʻz xotiralarini bayon etdi.
Tadbirda Senatning Agrar, suv xo‘jaligi masalalari va ekologiya qo‘mitasi raisi Bahodir Tajiyev, Qonunchilik palatasi Spikeri o‘rinbosari Xayrullo G‘afforovlar ishtirok etib, bu kabi el-yurt ravnaqi yoʻlida fidoyilik bilan xizmat qilgan ulugʻ insonlarni xotirlash, ularning ezgu amallarni eslash, yosh avlodga yetkazish eng xayrli ishlardan biri ekanligini taʼkidlab, Shakarjon Xo'janiyozova haqidagi xotiralarini esga oldilar.
Xotira kechasida soʻzga chiqqanlar, shu jumladan, “Oʻzbekiston Qahramoni” A.Mahmudova, Xorazm viloyati hokimi oʻrinbosari B.Saidov, marhumaning ustozi M.Xudayberganov, Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi Xorazm viloyati boʻlimi rahbari G.Ibodullayeva, “Xorazm haqiqati” gazetasi bosh muharriri S.Rahimberganova, UrDU faxriy professori S.Masharipova singari Shakarjon Xo'janiyozovaning yaqinlari, kasbdosh doʻstlari uning mohir notiq, dunyoviy va diniy ilmlarni mukammal egallagan rahbar, or-nomusli oʻzbek ayoli ekanligi, Xorazm diyorini chin dildan sevguvchi yurtparvar, qayerda, qaysi lavozimda ishlamasin oddiy va kamtarin, xushmuomala va ziyoli inson boʻlganligini eʼtirof etib, uning ezgu amallari, xayrli ishlari, esda qolarli voqealarni xotirladilar.
Hayoti va ish faoliyatiga oid videolavhalar, ayniqsa, marhumaning hayotlik chogʻidagi intervyularining namoyish etilishi barcha yigʻilganlarning qalblarini toʻlqintiribgina qolmay, Shakarjon Xo'janiyozovadek insonning zamondoshi, eldoshi, kasbdoshi boʻlganliklaridan faxr tuygʻusini yana bir bora his qilishlariga turtki boʻldi.
Xotira kechasi yakunida UrDU Sanʼatshunoslik fakulteti talabalarining badiiy chiqishlari namoyish etildi.
Ajoyib inson, yurt ravnaqi va turmush farovonligi uchun tolmas kurashchi Shakarjon Xo'janiyozovaning porloq xotirasi qalblarimizda mangu yashaydi.

Urgench State University hosted a remembrance event on the theme
Shakarjon Khojaniyazova ... When we mention this name, the bright, sensitive face of the patient woman, who is zealous, courageous, a woman of her word, able to put the pain of the people above her family and her own health, personify in front of you. Because the life and work of this restless woman deserves to be a model. Shakarjon Khojaniyazova's whole leadership activity, her ability to see the future clearly, her ability to choose the right path even in difficult times, her perseverance and perseverance in moving towards her goal was particularly evident in 1992-2000.
Today, on June 29, a remembrance event was held at Urgench State University in memory of Shakarjon Khojaniyazova, holder of the orders "Mehnat Shuhrati" and "Fidokorona Xizmatlari Uchun", "O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan qishloq xo‘jaligi xodimi".
Representatives of Khorezm regional administration, members of the Writers' Union, members of the regional branch of the Family and Women's Committee, family members of the deceased, teachers, colleagues, friends, students, professors and students of Urgench State University took part in the remembrance event.
Rector of UrSU Bakhrom Abdullayev opened the event, which was moderated by the chairwoman of the Women's Council of UrSU Sh.Nurullayeva. She spoke about the qualities of a real Uzbek woman in Shakarjon Khojaniyazova and her leadership potential.
The event was attended by the Chairman of the Senate Committee on Agriculture, Water Resources and Ecology Bahodir Tajiyev, Deputy Speaker of the Legislative Chamber Khairullo Gafforov. They recalled their memories of Shakarjon Khojaniyazova, emphasizing that one of the best deeds is to remember great people who have selflessly served for the development of the country, to remember their good deeds, to pass them on to the younger generation.
Speakers at the remembrance event, including "Oʻzbekiston Qahramoni" A.Mahmudova, Deputy Hokim of Khorezm region B.Saidov, teacher of the deceased M.Khudayberganov, head of the Khorezm regional branch of the Writers' Union of Uzbekistan G.Ibodullayeva, "Khorezm Haqiqati" newspaper, relatives and colleagues of Shakarjon Khojaniyazova, such as Rakhimberganova, honorary professor of UrSU S. Masharipova, say that she is a skilled orator, a leader with a perfect knowledge of secular and religious sciences, an honorable Uzbek woman, a patriot who truly loves Khorezm, where and in what position. Recognizing that she was a humble, kind, and intelligent man, they remembered her good deeds, and memorable events.
The videos about her life and work, especially the interviews during her life, not only touched the hearts of the audience, but also made them feel proud of being a contemporary, friend and colleague of Shakarjon Khojaniyazova.
At the end of the memorial evening, artistic performances of students of the Faculty of Arts of UrSU were demonstrated.
The bright memory of Shakarjon Khojaniyazova, a wonderful person, a tireless fighter for the prosperity and well-being of the country, will live forever in our hearts.