2020-yilda Urganch davlat universiteti “Roman-german filologiyasi” kafedrasi hamda Germaniyaning Münster shahridagi Vilhelm nomidagi Vestfaliya universiteti (WWU Münster) bilan hamkorlik memorandumini imzolangan edi.
Ayni kunlarda ushbu memorandum doirasida kafedra mudiri Gulnora Abdullayeva va Arslon Matkarimovlar malaka oshirish, Germaniya oliygohidagi ta’lim standartlari, o’quv jarayoni bilan tanishish, ilmiy stajirovka o’tash maqsadida Germaniyaning Münster shahrida bo'lib turmoqda.
Shuningdek, Filologiya va tillarni o'qitish (nemis tili) ta'lim yo'nalishi 3-kurs talabasi Gulmira Rahimberganova ham ushbu dastur asosida 2021-2022 o'quv yili bahorgi semestrni Münsterda o'qimoqda.
Tashrifdan ko'zlangan asosiy maqsad hamkor tashkilot mutaxassislari bilan birgalikda "Interkulturelle Kommunikation" ("Madaniyatlararo muloqot") fani bo'yicha yaratilayotgan darslik loyihasi ustida ishlash va talabalarimiz, professor-o’qituvchilar uchun kerakli o'quv adabiyotlarini olib kelish, mustaqil ta’lim qanday qilib tuzilishi, o’qitilishi va uni Moodle platformasiga integratsiya qilishni o’rganishdan iborat. Shu bilan birga Münster universtitetidagi o'quv rejalar va o'quv dasturlar o'rganilmoqda va ulardan kelgusida Urganch davlat universitetida foydalanish ko'zda tutilgan.
Bundan tashqari, kelajakda UrDU, TerDU, BuxDU va Münster universiteti o’rtasida o’quv va ilmiy sohada hamkorlik tarmog’ini shakllantirish va ushbu tarmoq doirasida nemis tili o’qitish sifatini oshirish, ilmiy ishlar bo’yicha hamkorlik qilishga kelishib olindi.
Tashrif doirasida o’qituvchilarimiz uchun “Interaktive Kompetenz” (“Interaktiv Kompetensiya”) mavzusidagi 2 kunlik seminar-treningi o’tkazildi.
Tashrif asnosida Münster universiteti bilan ilmiy hamkorlik qilish, jumladan, qator professor-o'qituvchi va tadqiqotchilarning, amaliyotchi talabalarning Urganch davlat universitetida dars o'tishlari va amaliyot o'tashlari masalasi muhkama qilinmoqda. Kafedra yosh tadqiqotchilari uchun ilmiy hamkorlikka yo'l ochish maqsadida Prof. S.Reuvekamp va Prof. S.Günthner bilan muzokaralar olib borilmoqda.
Shuningdek, Arslon Matkarimov Urganch davlat universiteti va Oliy va oʻrta maxsus ta’lim vazirligi tomonidan ta’sis etilgan stipendiya bo’yicha “Ilmiy stajirovka” doirasida o'z ilmiy tadqiqoti uchun ilmiy rahbar, ilmiy yo’nalish hamda ilmiy ish mavzusini aniqlash maqsadida ham mazkur universitetda boʻlib turibdi.

Сотрудничество между Ургенчским государственным университетом и Мюнстерским университетом, Германия
В 2020 году подписан меморандум о сотрудничестве с кафедрой романо-германской филологии Ургенчского государственного университета и Мюнстерским университетом имени Вильгельма Вестфальского (WWU Münster, Германия).
В настоящее время в рамках данного меморандума заведующие кафедрой Гульнора Абдуллаева и Арслон Маткаримов находятся в Мюнстере, Германия, с целью повышения квалификации, ознакомления с образовательными стандартами немецкого вуза, образовательной процесс, и проведение научной стажировки.
Гульмира Рахимберганова, студентка 3 курса факультета филологии и преподавания языков (немецкий), также учится в Мюнстере в весеннем семестре 2021-2022 учебного года на базе этой программы.
Основная цель визита - поработать вместе со специалистами партнерской организации над проектом учебника, создаваемого по теме "Interkulturelle Kommunikation" ("Межкультурная коммуникация") и привезти необходимую учебную литературу для наших студентов, преподавателей и Учителя, независимое образование заключается в том, чтобы научиться создавать, обучать и интегрировать его в платформу Moodle. В то же время изучаются учебные планы и учебные программы Мюнстерского университета и планируется их использование в будущем в Ургенчском государственном университете.
Кроме того, было решено в будущем сформировать сеть сотрудничества в образовательной и научной сфере между УрДУ, ТерДУ, БухДУ и Университетом Мюнстера, а в рамках этой сети улучшить качество преподавания немецкого языка и сотрудничать в научной сфере.
В рамках визита для наших преподавателей был проведен 2-х дневный семинар-тренинг на тему «Интерактивная компетентность».
В ходе визита обсуждается вопрос о научном сотрудничестве с Мюнстерским университетом, в том числе об обучении и стажировке ряда профессоров, научных сотрудников и студентов-практиков в Ургенчском государственном университете. В целях создания условий для научного сотрудничества молодых сотрудников кафедры проф. С. Реувекамп и проф. Ведутся переговоры с С. Гюнтером.
Арслан Маткаримов также находится в университете с целью определения научного руководителя, направления и темы научной работы для своих научных исследований в рамках “научной стажировки” по стипендии, учрежденной Ургенчским государственным университетом и Министерством высшего и среднего специального образования.