Bugun, 8-avgust kuni  “Boursa national” kompaniyasi ijrochi direktori, professor Azamat Akbarov hamda ushbu kompaniya hamkori, Quvayt universiteti professori Dr.Salah Alothmanlar oʻzaro hamkorlik aloqalarini oʻrnatish maqsadida Urganch davlat universitetiga tashrif buyurib, rektor Baxrom Abdullayev bilan uchrashdilar.
Uchrashuv avvalida mehmonlar  “Boursa national” kompaniyasining tashkil etilishi va bugungi kundagi faoliyati bilan bogʻliq maʼlumotlarni berdilar.
Har bir davlatni rivojlanishida oʻsha davlatning universitetlari muhim rol oʻynaydi. Universitetlarni sanoat, industrial ishlab chiqarish bilan bogʻlash, davlatning yalpi ichki mahsulotiga, iqtisodiy rivojlanishiga munosib hissa qoʻshish loyihamizning mazmunini tashkil qiladi”, - deya taʼkidladi Dr.Salah Alothman hamkorlikka chaqirar ekan.
Shuningdek, xususiy sektor va universitet oʻrtasidagi munosabatlarni rivojlantirish lozimligi, buning uchun esa hamkorlik doirasida tashkil etiladigan turli seminarlar va konferensiyalar orqali professor-oʻqituvchilar oʻz salohiyatini sinovdan oʻtkazib koʻrishlari mumkinligi bildirildi.
Oʻz oʻrnida UrDU rektori B.Abdullayev ushbu tashrifdan va hamkorlik uchun qoʻyilgan ilk qadamdan oʻz minnatdorchiligini bildirib, universitetning bugungi kundagi salohiyati haqida maʼlumot berdi va mehmonlarga hamkorlik uchun takliflar bildirdi.
Uchrashuv doirasida kelgusida Quvayt davlati oliy taʼlim muassasalari bilan hamkorlik oʻrnatish, turizm sohasida shuningdek, universitetda xorijlik mutaxassislar tomonidan arab tilini oʻqitishni yoʻlga qoʻyish borasida takliflar bildirilib, hamkorlik qilishga kelishib olindi.

Today, on August 8, executive director of "Boursa National" company, professor Azamat Akbarov and partner of this company, professor of Kuwait University, Dr. Salah Alothman, visited Urganch State University and met with rector Bahrom Abdullayev in order to establish mutual cooperation relations.
At the beginning of the meeting, the guests gave information about the establishment of the "Boursa National" company and its current activities.
"The universities of that country play an important role in the development of each country. Connecting universities with industry, industrial production, contributing to the country's gross domestic product and economic development is the content of our project," said Dr. Salah Alothman, calling for cooperation.
It was also stated that it is necessary to develop relations between the private sector and the university, and for this purpose, professors and teachers can test their potential through various seminars and conferences organized within the framework of cooperation.
In his place, Rector of UrSU B. Abdullayev expressed his gratitude for this visit and the first step taken for cooperation, informed about the current potential of the university and made proposals for cooperation to the guests.
In the framework of the meeting, suggestions were made and agreed to cooperate with the higher educational institutions of the State of Kuwait, to establish cooperation in the field of tourism, as well as to introduce teaching of the Arabic language by foreign experts at the university.