Bugun, 8-avgust kuni  “Boursa national” kompaniyasi ijrochi direktori, professor Azamat Akbarov hamda ushbu kompaniya hamkori, Quvayt universiteti professori Dr.Salah Alothmanlar oʻzaro hamkorlik aloqalarini oʻrnatish maqsadida Urganch davlat universitetiga tashrif buyurib, rektor Baxrom Abdullayev bilan uchrashdilar.
Uchrashuv avvalida mehmonlar  “Boursa national” kompaniyasining tashkil etilishi va bugungi kundagi faoliyati bilan bogʻliq maʼlumotlarni berdilar.
Har bir davlatni rivojlanishida oʻsha davlatning universitetlari muhim rol oʻynaydi. Universitetlarni sanoat, industrial ishlab chiqarish bilan bogʻlash, davlatning yalpi ichki mahsulotiga, iqtisodiy rivojlanishiga munosib hissa qoʻshish loyihamizning mazmunini tashkil qiladi”, - deya taʼkidladi Dr.Salah Alothman hamkorlikka chaqirar ekan.
Shuningdek, xususiy sektor va universitet oʻrtasidagi munosabatlarni rivojlantirish lozimligi, buning uchun esa hamkorlik doirasida tashkil etiladigan turli seminarlar va konferensiyalar orqali professor-oʻqituvchilar oʻz salohiyatini sinovdan oʻtkazib koʻrishlari mumkinligi bildirildi.
Oʻz oʻrnida UrDU rektori B.Abdullayev ushbu tashrifdan va hamkorlik uchun qoʻyilgan ilk qadamdan oʻz minnatdorchiligini bildirib, universitetning bugungi kundagi salohiyati haqida maʼlumot berdi va mehmonlarga hamkorlik uchun takliflar bildirdi.
Uchrashuv doirasida kelgusida Quvayt davlati oliy taʼlim muassasalari bilan hamkorlik oʻrnatish, turizm sohasida shuningdek, universitetda xorijlik mutaxassislar tomonidan arab tilini oʻqitishni yoʻlga qoʻyish borasida takliflar bildirilib, hamkorlik qilishga kelishib olindi.

Учредители компании «Бурса Националь» посетили Ургенчский государственный университет
Сегодня, 8 августа, исполнительный директор компании «Boursa National», профессор Азамат Акбаров и партнер этой компании, профессор Кувейтского университета, доктор Салах Алотман посетили Ургенчский государственный университет и встретились с ректором Бахромом Абдуллаевым с целью налаживания взаимного сотрудничества.
В начале встречи гости рассказали о создании компании «Бурса Националь» и ее текущей деятельности.
«Университеты этой страны играют важную роль в развитии каждой страны. Соединение университетов с промышленностью, промышленным производством, вклад в валовой внутренний продукт страны и экономическое развитие — вот содержание нашего проекта», — сказал д-р Салах Алотман, позвонив для сотрудничества.
Также было заявлено, что необходимо развивать отношения между частным сектором и университетом, и для этого профессора и преподаватели могут проверить свой потенциал посредством различных семинаров и конференций, организованных в рамках сотрудничества.
В свою очередь ректор УрГУ Б.Абдуллаев выразил признательность за этот визит и сделанный первый шаг к сотрудничеству, проинформировал гостей о текущем потенциале вуза и сделал предложения по сотрудничеству.
В рамках встречи были внесены и согласованы предложения по сотрудничеству с высшими учебными заведениями Государства Кувейт, налаживанию сотрудничества в сфере туризма, а также внедрению преподавания арабского языка иностранными специалистами в университете .