Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi, «Ma’rifat» targ‘ibotchilar jamiyati, Oliy Majlis huzuridagi jamoat fondi hamda qator tashkilotlar hamkorligida 2022-yilning 22-25 avgust kunlari Toshkent shahrida «Uchinchi renessans – ma’rifatli jamiyat sari» mavzusida respublika ilmiy-amaliy anjumani o‘tkazilmoqda.
Unda Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlardan taniqli olimlar, ziyolilar, shoir va yozuvchilar ishtirok etmoqda. Xorazm viloyati tarkibida Urganch davlat universiteti Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori, prof. S.Davletov hamda UrDU tuzilmasidagi “Qatagʻon qurbonlari xotirasi” muzeyi direktori Y.Raxmonovalar qatnashmoqda.

В сотрудничестве с Республиканским духовно-просветительским центром, Обществом пропагандистов «Маърифат», Общественным фондом при Олий Мажлисе и рядом организаций в г.Ташкенте 22-25 августа 2022 года проводится республиканская научно-практическая конференция на тему «Третий Ренессанс – к просвещенному обществу».
В нем принимают участие известные ученые, представители интеллигенции, поэты и писатели из Республики Каракалпакстан и регионов. Первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе Ургенчского государственного университета в Хорезмской области, проф. Участвуют С. Давлетов и Ю. Рахмонова, директор музея «Памяти репрессированных» в составе УрГУ.