2022-yilning 30-avgust sanasida Urganch davlat universitetida Ichki ishlar vazirligi yoshlar boʻlimi boshligʻi B.Sultonov, Viloyat IIB XPB katta inspektori J.Masharipov, UrDU birinchi prorektori S.Davletov, fakultetlarning yoshlar bilan ishlash boʻyicha dekan muovinlari hamda tyutorlar ishtirokida yoshlar orasida huquqbuzarliklar profilaktikasini amalga oshirish masalalariga bag‘ishlangan davra suhbati boʻlib oʻtdi.
Unda Ichki ishlar tizimi tomonidan turli xil jinoyatchiliklarni oldini olish borasida olib borilayotgan profilaktik ishlar, shu jumladan, yoshlar orasida sodir etilayotgan jinoyatlar, ularni kelib chiqish sabablari, ularni oldini olishda Ichki ishlar boshqamasi hamda oliy taʼlim muassasalarining hamkorligi haqida atroflicha soʻz yuritildi.
Uchrashuv davomida huquqbuzarliklar profilaktikasini amalga oshirishda universitet tyutorlarining roli va vazifalari keng muhokama etilib, mutaxassislar tomonidan tegishli tavsiyalar berildi.

30 августа 2022 г. в Ургенчском государственном университете с участием начальника отдела по работе с молодежью МВД Б. Султанова, старшего инспектора Регионального МИБ ОПБ Ж. Машарипова, первого проректора УрГУ Заместителями деканов факультетов по работе с молодежью и воспитателями, профилактики правонарушений среди молодежи С. Давлетов был проведен круглый стол по вопросам реализации.
Подробно обсуждены профилактическая работа, проводимая системой внутренних дел по предупреждению различных преступлений, в том числе преступлений, совершаемых среди молодежи, их причины, взаимодействие органов внутренних дел и высших учебных заведений в их предупреждении.
В ходе встречи были широко обсуждены роли и задачи преподавателей вузов в реализации профилактики правонарушений, а также даны соответствующие рекомендации экспертами.