Bugun, 11-sentabr kuni Urganch davlat universitetiga Xorazm viloyati rahbariyati (Viloyat hokimining qishloq va suv xoʼjaligi masalalari boʼyicha oʼrinbosari K.Sabirov) hamrohligida Isroil davlatining Netafim kompaniyasi vakili (Gregory Israilov) va Turkiyaning Veradrip kompaniyasi vakili (Karimbek Akduan) tashrif buyurishdi.
UrDU rektori B.Abdullayev bilan kechgan uchrashuvda suvni tejash va hosildorlikni oshirish maqsadida sug’orish usulini tomchilatib sug’orish usuliga o’zgartirish bo’yicha seminar tashkil qilinib, xorijiy kompaniyalar vakillari bilan tajriba almashishdi va takliflar eshitildi.
Urganch davlat universiteti bilan kelgusida Xorazm viloyati tashabussi bilan Isroilda joylashgan dunyodagi yetakchi Netafim kompaniyasi, Isroilning yetakchi ta’lim muassasasi bo’lmish HTI (Holon texnologiya instituti) bilan hamkorlikda sug’orish tizimlarini yetkazib berish va o’rnatish, agrotexnik yordam ko’rsatish bo’yicha universitetda kurslarni tashkil etish hamda mutaxassislarni jalb qilishga kelishildi.
Shu bilan birga Urganch davlat universitetida Turkiyaning Veradrip kompaniyasi bilan hamkorlikda universitet talabalarini tomchilab sug’orish bo’yicha o’qitishni yo’lga qo’yish bo’yicha muzokara olib borildi.

Сегодня, 11 сентября, посетили представитель Израильской компании «Нетафим» (Григорий Исраилов) и представитель турецкой компании «Верадрип» (Каримбек Акдуан) в сопровождении руководства Хорезмской области (заместитель хакима по вопросам сельского и водного хозяйства К. Сабиров) Ургенчский Государственный университет.
На встрече с ректором УрГУ Б.Абдуллаевым был организован семинар по замене метода орошения на капельный в целях экономии воды и повышения урожайности, состоялся обмен опытом с представителями зарубежных компаний и выслушаны предложения.
С Ургенчским государственным университетом в дальнейшем по инициативе Хорезмской области ведущая мировая компания «Нетафим», расположенная в Израиле, ХИТ (Холонский технологический институт), ведущее учебное заведение Израиля, поставит и установит системы орошения, окажет агротехническую поддержку. Было решено организовать курсы в университете и привлечь специалистов.
В то же время в Ургенчском государственном университете прошли переговоры в сотрудничестве с турецкой компанией Veradrip по внедрению обучения студентов вузов капельному орошению.