Yurtimizda amalga oshirilayotgan ezgu islohotlarning barchasi xalqimiz kelajagini, manfaatlarini ko’zlab amalga oshirilmoqda. Ayniqsa, taʼlim tizimida keng koʻlamli islohotlar, oʻzgarishlar yil sayin ortib bormoqda. Mazkur islohotlarning salmoqli qismi oliy taʼlim tizimida boʻlmoqda. Urganch davlat universitetida 2022-yilning 14-sentabr sanasida oʻtkazilgan matbuot anjumani aynan shu haqida, 2022-2023 o‘quv yili uchun qabul yakunlari, yangi ta’lim yo‘nalishlari, ta’limning masofaviy shakli joriy etilishi masalalari yuzasidan boʻlib oʻtdi.
Unda Oʻquv ishlari boʻyicha prorektor S.Xodjaniyozov, Oʻquv-uslubiy boshqarma boshligʻi Gʻ.Matlatipov, talaba-yoshlar hamda OAV vakillari ishtirok etdi.
Anjumanda joriy yildagi qabul kvotalari, yangi ochilgan yoʻnalish va mutaxassisliklar, oʻqishni koʻchirish tartibi, ta’limning masofaviy shakli, tabaqalashtirilgan kontrakt, texnikum oʻquvchilarining gamda Qoraqalpogʻiston yoshlarining oʻqishga qabul qilinishi, shuningdek, universitetda taʼlimning tashkil etilishi va talaba-yoshlar uchun yaratilgan imkoniyatlar kabi dolzarb masalalari yuzasidan maʼlumot berdilar.

Все благородные реформы, проводимые в нашей стране, осуществляются во имя будущего и интересов нашего народа. В частности, из года в год нарастают масштабные реформы и изменения в системе образования. Значительная часть этих реформ проходит в системе высшего образования. Об этом, итогах приема на 2022-2023 учебный год, новых образовательных направлениях, внедрении дистанционного обучения, речь шла на пресс-конференции, состоявшейся в Ургенчском государственном университете 14 сентября 2022 года.
В нем приняли участие проректор по учебной работе С. Ходжаниезов, начальник отдела учебно-методического управления Г. Матлатипов, студенты и представители средств массовой информации.
Актуальные вопросы, такие как квоты приема на текущий год, вновь открываемые курсы и специальности, порядок перевода, дистанционная форма обучения, дифференцированный контракт, прием на обучение студентов техникумов и молодежи Каракалпакстана, а также организация обучения в университет и возможности, созданные для студентов и молодежи, будут обсуждаться на конференции дал информацию об этом.