Avval xabar berganimizdek, UrDU rektorining Turkiya Respublikasining Izmir shahrida bo‘lib o‘tgan xalqaro ta’lim forumidagi ishtiroki doirasida Urganch davlat universiteti hamda Turkiyaning Ege universiteti bilan bir qator hamkorlik shartnomalari imzolangan. Taʼkidlash joizki, Ege universiteti Turkiyaning to‘rtinchi, mintaqadagi birinchi va eng nufuzli universitetlaridan biridir, unda 60 mingdan ortiq talabalar tahsil oladi.
Bugun, 2022-yil 14-sentabr kuni mazkur hamkorlikni yanada mustahkamlash hamda ikki nufuzli universitetning fakultetlari oʻrtasida ham oʻzaro hamkorlikni yoʻlga qoʻyish maqsadida Ege universitetning Turk dunyosi tadqiqotlari instituti “Turk tili va lahjalari” yoʻnalishi dotsenti, filologiya fanlari doktori Ibrohim Shahin Urganch davlat universitetida boʻlib, rektor Baxrom Abdullayev bilan uchrashdi. Uchrashuvda Filologiya fakulteti dekani D. Gʻayipov, “Tarix” kafedrasi mudiri Oʻ.Abdullayevlar ishtirok etdi.
Muloqot chogʻida, ikki taʼlim muassasalari oʻrtasidagi akademik va madaniy aloqalarni rivojlantirish, yo‘nalishlar va fanlar bo‘yicha ta’lim va tadqiqot faoliyatini olib borish, professor-o‘qituvchilari, tadqiqotchilari va talabalar almashinuvini rag‘batlantirish, professor-o‘qituvchilar va tadqiqotchilar tomonidan hamkorlikda olib borilayotgan tadqiqotlarni va tadqiqot natijalarini birgalikda Scopus bazasida nashr etishni yoʻlga qoʻyish, Folklor, Turkiy xalqlar adabiyoti, Tarix fanlari boʻyicha mutaxassislarni jalb qilish kabi masalalar muhokama qilinib, kelishib olindi.
Doktor Ibrohim Shahinning universitetga tashrifi doirasida Filologiya va Tarix fakultetlari bilan hamkorlik shartnomalari imzolandi.

Как мы сообщали ранее, в рамках участия ректора УрГУ в международном образовательном форуме, проходившем в Измире Турецкой Республики, был подписан ряд соглашений о сотрудничестве с Ургенчским государственным университетом и Эгейским университетом Турции. Следует отметить, что Эгейский университет является четвертым в Турции, первым и одним из самых престижных вузов региона, в котором обучается более 60 000 студентов.
Сегодня, 14 сентября 2022 года, в целях дальнейшего укрепления этого сотрудничества и налаживания взаимного сотрудничества между факультетами двух престижных университетов, Института изучения тюркского мира Эгейского университета, доцент кафедры «Турецкий язык и диалекты», доктор Ибрагим Шахин посетил Ургенчский государственный университет и встретился с ректором Бахромом Абдуллаевым. Во встрече приняли участие декан Филологического факультета Д.Гайыпов, заведующая кафедрой «История» О.Абдуллаев.
В ходе беседы обсуждались вопросы развития академических и культурных связей между двумя учебными заведениями, проведение образовательной и научно-исследовательской деятельности по направлениям и дисциплинам, стимулирование обмена профессорами, исследователями и студентами, профессорско-преподавательским составом такие вопросы, как запуск совместных научных исследований, проводимых исследователями и обсуждены и согласованы совместная публикация результатов исследований в базе данных Scopus, привлечение специалистов по фольклору, литературе тюркских народов, истории.
В рамках визита доктора Ибрагима Шахина в университет были подписаны соглашения о сотрудничестве с факультетами Филологии и Истории.