Unda fakultet dekanlari, bo‘lim boshliqlari, fakultetlar Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan muovinlari, professor-o‘qituvchilar, tyutorlar va talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Yig‘ilishni Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev kirish so‘zi bilan ochib, so‘nggi yillarda davlatimiz rahbarining tashabbuslari bilan fuqarolarning huquq va erkinliklarini ta’minlash, majburiy mehnatga qarshi kurashish boʻyicha mamlakatimizda qator ishlar amalga oshirilayotganligini ta’kidladi.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2019-yil 30-iyul sanasida “Odam savdosiga va majburiy mehnatga qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-5775-sonli Farmoni qabul qilinganligi, mazkur farmonga ko‘ra, mahalliy davlat hokimiyati organlariga majburiy mehnatga qarshi kurashish sohasidagi milliy qonunchilik, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining qarorlari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmonlari, Qarorlari va Farmoyishlari, Vazirlar Mahkamasining qarorlari va Milliy komissiyaning taqdimnomalarini so‘zsiz, o‘z vaqtida va sifatli bajarilishini ta’minlash vazifasi yuklatilganligini qayd etdi.
Shuningdek, yig‘ilishda Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i Sh.Allaberganov tomonidan paxta yig‘im-terimida majburiy mehnatga umuman yo‘l qo‘ymasligi, ixtiyoriy mehnatni rag‘batlantirish borasida hukumatimiz tomonidan juda katta ishlar amalga oshirilayotganligi alohida ta’kidlandi.
Shundan so‘ng, talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollari, takliflar va mulohazalari bilan murojaat qilib, tegishli javoblarni oldilar.

Между профессорами, преподавателями и студентами Ургенчского государственного университета состоялась встреча, направленная на предотвращение принудительного труда
В нем приняли участие деканы факультетов, заведующие кафедрами, заместители деканов по работе с молодежью, профессора, преподаватели, тьюторы и студенты.
Ректор Ургенчского государственного университета Б.Абдуллаев открыл встречу вступительным словом и отметил, что за последние годы в нашей стране проведен ряд мероприятий по обеспечению прав и свобод граждан и борьбе с принудительным трудом.
В частности, принятие Указа Президента Республики Узбекистан от 30 июля 2019 года № ПФ-5775 «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы противодействия торговле людьми и принудительному труду», согласно указу, национальное законодательство в области борьбы с принудительным трудом, решения палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Указы, Постановления и Распоряжения Президента Республики Узбекистан, постановления Кабинета Министров и представления Национальной комиссии, отмечено, что на него возложена задача обеспечить своевременное и качественное исполнение.
Также на встрече Ш. Аллаберганов, начальник отдела по работе с молодежью, духовности и образования, заявил, что наше правительство не должно допускать принудительного труда на сборе хлопка и поощрять добровольный труд. Было подчеркнуто, что над этим ведется большая работа.
После этого студенты обратились со своими вопросами, предложениями и мнениями и получили соответствующие ответы.