Unda fakultet dekanlari, bo‘lim boshliqlari, fakultetlar Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan muovinlari, professor-o‘qituvchilar, tyutorlar va talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Yig‘ilishni Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev kirish so‘zi bilan ochib, so‘nggi yillarda davlatimiz rahbarining tashabbuslari bilan fuqarolarning huquq va erkinliklarini ta’minlash, majburiy mehnatga qarshi kurashish boʻyicha mamlakatimizda qator ishlar amalga oshirilayotganligini ta’kidladi.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2019-yil 30-iyul sanasida “Odam savdosiga va majburiy mehnatga qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-5775-sonli Farmoni qabul qilinganligi, mazkur farmonga ko‘ra, mahalliy davlat hokimiyati organlariga majburiy mehnatga qarshi kurashish sohasidagi milliy qonunchilik, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining qarorlari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmonlari, Qarorlari va Farmoyishlari, Vazirlar Mahkamasining qarorlari va Milliy komissiyaning taqdimnomalarini so‘zsiz, o‘z vaqtida va sifatli bajarilishini ta’minlash vazifasi yuklatilganligini qayd etdi.
Shuningdek, yig‘ilishda Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i Sh.Allaberganov tomonidan paxta yig‘im-terimida majburiy mehnatga umuman yo‘l qo‘ymasligi, ixtiyoriy mehnatni rag‘batlantirish borasida hukumatimiz tomonidan juda katta ishlar amalga oshirilayotganligi alohida ta’kidlandi.
Shundan so‘ng, talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollari, takliflar va mulohazalari bilan murojaat qilib, tegishli javoblarni oldilar.

A meeting aimed at preventing forced labor was held between professors, teachers and students at Urganch State University.
Deans of faculties, heads of departments, deputy deans for working with youth, professors, teachers, tutors and students took part in it.
Rector of Urganch State University B.Abdullayev opened the meeting with an introductory speech and noted that in recent years, a number of activities have been carried out in our country to ensure the rights and freedoms of citizens and to fight against forced labor.
In particular, the adoption of Decree No. PF-5775 by the President of the Republic of Uzbekistan on July 30, 2019 "On additional measures to further improve the system of combating human trafficking and forced labor", according to the decree, national legislation in the field of combating forced labor, decisions of the chambers of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Decrees, Decisions and Orders of the President of the Republic of Uzbekistan, decisions of the Cabinet of Ministers and submissions of the National Commission, it was noted that it was assigned the task of ensuring timely and high-quality execution.
Also, at the meeting, Sh. Allaberganov, the head of the Department of Work with Youth, Spirituality and Education, said that our government should not allow forced labor in cotton harvesting and encourage voluntary labor. It was emphasized that a lot of work is being done on it.
After that, the students addressed their questions, suggestions and opinions and received appropriate answers.