Janob Ralph Borschel universitetimizda 2101-nemis hamda 2101-fransuz guruhlarida o'quv mashg'ulotlar o'tkazib, talabalarga chet tillarini osonlik bilan o'zlashtirishlarida ko'nikma berdi.
Talabalar bilan tashkil qiligan qiziqarli darslardan tashqari, Ralph Borschel “Roman-german filologiyasi” kafedrasi o'qituvchilariga seminar-trening o'tkazdi.
Janob Ralphning 3 haftalik tashrifi davomida talabalarimiz nemis hamda fransuz tillarida gapirish, yozish, eshitish, tinglash ko'nikmalarini oshirishdi hamda Germaniya va Fransiya davlatlarining hayoti, madaniyati, ta'lim tizimi haqida qiziqarli ma'lumot va bilimlarga ega bo'lishdi.

Mr. Ralph Borschel, who was invited from the German SES (Senior Experten Service) International Organization, conducted classes at the Faculty of Foreign Philology of Urganch State University on September 12-30 of this year.
Mr. Ralph Borschel taught the German 2101 and French 2101 groups at our university and taught students how to learn foreign languages easily.
In addition to the interesting lessons he organized with students, Ralph Borschel conducted a seminar-training for the teachers of the "Romano-Germanic Philology" department.
During Mr. Ralph's 3-week visit, our students improved their speaking, writing, listening and listening skills in German and French, and gained interesting information and knowledge about the life, culture, and educational system of Germany and France.