17 iyun – Butun jahon cho‘llashish va qurg‘oqchilikka qarshi kurash kuni
Kun tartibidagi masala yuzasidan kafedra mudiri dos. S.Babajanova so‘zga chiqib, Butun jahon cho‘llashish va qurg‘oqchilikka qarshi kurash kunining kelib chiqish sabablari va ahamiyati haqida gapirib o‘tdi. Shundan so‘ng tadbirda O‘zbekiston Respublikasi  Oliy Majlis Qonunchilik palatasi  deputati K.Jumaniyazov, O‘zbekiston Ekologik partiyasi Xorazm viloyati kengashi rais o‘rinbosari B.Qalandarov,  O‘zbekiston  Ekologik partiyasi Urganch shahar kengashi partiya tashkiloti raisi Ro‘zmetov Mansurbek, Tabiiy fanlar fakulteti professor – o‘qituvchilari, universitet tyutorlar kengashi raisi R. Matchanov va talabalar ishtirok etayotganligi borasida ham gapirib o‘tdi.
Tadbirda mavzu yuzasidan Oliy Majlis deputati K.Jumaniyozov, B.Qalandarov, “Ekologiya va HFX” kafedrasi dotsenti A.Masharipovlar ma’ruza qilishdi. Umumiy jihatda ma’ruzalarda ushbu sana BMTning cho‘llanishga qarshi kurashish Konvensiyasi bilan bog‘liq bo‘lib, 1994 yilda BMTning atrof muhitni muhofaza qilish konferensiyasida qabul qilingan. Cho‘llanish va qurg‘oqchilikka qarshi kurash kunining bu galgi shiori “Qurg‘oqchilikni birgalikda yengamiz” deb nomlanib, qurg‘oqchilik keng miqyosda hosilni yo‘qotish, o‘rmon yong‘inlari va suv yetishmasligi natijasida insoniyatga zarar yetkazish nuqtai nazaridan eng vayronkor tabiiy ofatlardan biri ekanligi qayd etib o‘tildi.
Shuningdek, O‘zbekiston uchun sahrolashuv va qurg‘oqchilikka qarshi kurash masalalari barqaror rivojlanishni ta’minlashda ustuvor o‘rin egallaydi. Bu borada izchil chora-tadbirlar va xalqaro loyihalar amaliyotga tatbiq etilayapdi. Xususan, yurtimizda 2017 yildan buyon CADI “Markaziy Osiyodagi cho‘llar bo‘yicha tashabbus” loyihasi ham amalga oshirilganligi ta’kidlandi.
Tadbir davomida talabalarni qiziqtirgan savollariga mutaxassislar tomonidan javoblar berildi. Tadbir baxs-munozaraga boy,  qiziqarli va mazmunli tarzda o‘tildi.

Regarding the issue on the agenda, the head of the department Assoc. S. Babajanova gave a speech and talked about the reasons and significance of the World Day against Desertification and Drought. After that, the deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan K. Jumaniyazov, the deputy chairman of the Khorezm Regional Council of the Ecological Party of Uzbekistan B. Qalandarov, the chairman of the party organization of the Urganch City Council of the Ecological Party of Uzbekistan Rozmetov Mansurbek, Professors of the Faculty of Natural Sciences, the chairman of the university tutors' council R. Matchanov also spoke about the participation of students.
At the event, Oliy Majlis deputy K. Jumaniyozov, B. Qalandarov, associate professor of "Ecology and HFX" department A. Masharipov gave a speech on the topic. Generally speaking, this date is related to the UN Convention to Combat Desertification, which was adopted in 1994 at the UN Conference on Environmental Protection. The theme of this year's Day to Combat Desertification and Drought is "Defeat Drought Together" Drought is the most devastating human toll in terms of widespread crop loss, forest fires and water shortages. it was noted that it is one of the natural disasters.
Also, for Uzbekistan, the issues of combating desertification and drought take a priority place in ensuring sustainable development. Consistent measures and international projects are being implemented in this regard. In particular, it was noted that since 2017, the CADI "Initiative on deserts in Central Asia" project has been implemented in our country.
During the event, the questions of the students were answered by experts. The event was full of discussions, interesting and meaningful.