Bugungi kunda dunyoda ilmsizlik va jaholat oqibatida yuzaga kelayotgan salbiy illatlar barchani tashvishga solib kelayotgani ma’lum. Buning oldini olish uchun esa yoshlarni ilm-maʼrifatli, komil inson qilib tarbiyalash jamiyatimiz, ziyolilarimiz oldida turgan kechiktirib boʻlmas vazifadir.
Joriy yil 26-oktabr kuni Urganch davlat universitetida “Jaholatga qarshi ma’rifat” mavzusida o‘tkazilgan uchrashuv ham aynan shu maqsadga qaratildi.
Tadbir UrDU oʼquv ishlari boʼyicha prorektori S.Xodjaniyozov raisligida oʻtkazilib, unda Xorazm viloyati hokimining jamoat va diniy tashkilotlar bilan aloqalar bo’yicha o’rinbosari M.Umurzaqov, O’zbekiston Musulmonlar idorasining Xorazm viloyati vakili, viloyat bosh imom-xatibi X.Abdullayev, Respublika Maʼnaviyat va maʼrifat markazi Xorazm viloyati boʼlimi boshligʼi Gʼ.Atajonov, , UrDU rektori maslahatchisi R.Sharipov hamda talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Uchrashuvda, avvalo, talaba-yoshlarni ilgʻor gʻoya va tashabbuslari bilan yaqinda tanishishga va ularni muammolarini oʻrganishga alohida etibor qaratildi.
Qolaversa, internet va ijtimoiy tarmoqlar orqali tarqalayotgan mafkuraviy hatarlar va ularni oldini olish masalalari, bugungi globallashuv davrida turli mafkuraviy tahdidlarni oldini olish va ularga qarshi kurashish masalalari bo'yicha atroflicha so'z yuritildi, hayotiy misollar keltirildi.
Internet tarmog‘i orqali diniy ekstremistik g‘oyalar, “ommaviy madaniyat” targ‘ibotchilari yoshlarimiz ongiga o‘zlarining g‘oyalarini singdirishga urinayotganliklari, soha mutaxassislari bu kabi salbiy tahdidlarning oldini olish, ularga qarshi maʼrifat bilan kurashish to‘g‘risida fikr-mulohazalarini bildirdilar.
Tadbirda soʻzga chiqqanlar maʼnaviyati yuksak, o‘zining mustahkam eʼtiqodi va milliy qadriyatlarini mahkam tutgan xalqni hech bir kuch yenga olmasligi, yoshlar ko‘p kitob mutolaa qilishi kerakligi, ilmli inson hech qachon kam boʻlmasligi taʼkidlanib, talabalarni dangasalikka berilmaslik va atrofimizda kechayotgan jarayonlarga loqayd va beeʼtibor boʻlmaslikka chaqirdilar.

Сегодня известно, что негативное зло, вызванное невежеством в мире, беспокоит всех. Чтобы не допустить этого, воспитание молодых людей, чтобы они стали образованными и совершенными людьми, является актуальной задачей, стоящей перед нашим обществом и нашей интеллигенцией.
Этой цели была посвящена встреча, состоявшаяся 26 октября с.г. в Ургенчском государственном университете на тему «Просвещение против невежества».
Мероприятие прошло под председательством проректора по учебной работе УрГУ С.Ходжаниезова и заместителя хякима Хорезмской области по связям с общественными и религиозными организациями, представителя Хорезмской области Управления мусульман Узбекистана М.Умурзакова. , главный имам области Х. В мероприятии приняли участие руководитель Хорезмского областного центра республиканского духовно-просветительского центра Г.Атаджонов, советник ректора УрГУ Р.Шарипов и студенты.
На встрече, в первую очередь, особое внимание было уделено ознакомлению студентов и молодежи с передовыми идеями и инициативами и изучению их проблем.
Кроме того, подробно обсуждались идеологические угрозы, распространяющиеся через Интернет и социальные сети, и вопросы их предотвращения, вопросы предотвращения и борьбы с различными идеологическими угрозами в современную эпоху глобализации, приводились реальные примеры.
Эксперты отрасли высказали свое мнение о предотвращении таких негативных угроз, как религиозно-экстремистские идеи через Интернет, пропагандистов «массовой культуры», которые пытаются внедрить свои идеи в сознание нашей молодежи и борются с ними с помощью просвещения.
Выступившие на мероприятии подчеркивали, что никакая сила не может победить народ с высоким моральным духом, твердой верой и национальными ценностями, эти молодые люди должны читать много книг, что недостатка в знающих людях никогда не бывает, и призвали студентов не быть ленивым и равнодушным к процессам, происходящим вокруг нас.