Keyingi yillarda Rossiya va Oʻzbekiston oliy taʼlim muassasalari oʻrtasidagi hamkorlik aloqalari yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Jumladan, malakali kadrlar tayyorlash, ilm-fanni rivojlantirish bo‘yicha sheriklik ham tobora kengaymoqda. Bu borada Rossiya-O'zbekiston ta'lim forumlari ham ikki mamlakat o'rtasida ta'limning barcha bosqichlarni rivojlantirish uchun koʻprik boʻlmoqda.
Urganch davlat universitetining ham Rossiya oliy taʼlim muassasalari bilan hamkorligi tobora mustahkamlanmoqda. Rossiyaning A.S.Pushkin nomidagi Leningrad davlat universiteti dotsenti, tarix fanlari doktori Shaydurov Vladimir Nikolayevichning joriy yil 7-noyabrda 7-dekabriga qadar Tarix fanidan talabalarimizga maʼruza oʻqishi Leningrad davlat universiteti bilan hamkorlik uchun ilk qadam sanaladi. Bugun universitetimizga tashrif buyurgan Shaydurov Vladimir Nikolayevich rektor Baxrom Abdullayev bilan uchrashdi. Uchrashuvda bir oy mobaynida UrDU Tarix fakulteti talabalariga oʻqiladigan maʼruzalar haqida soʻz yuritildi.
Qolaversa, ikki universitet hamkorligini yoʻlga qoʻyish boʻyicha tomonlar oʻzaro fikr almashdilar, takliflarini ilgari surdilar. Jumladan, ilmiy sohada hamkorlik qilish, birgalikda ilmiy maqollarni jahonning nufuzli jurnallarida chop etish, Urganch davlat universitetiga Difektologiya va Psixologiya boʻyicha malakali mutaxassislarni jalb qilish, professor-oʻqituvchilar va talabalar mobilligini tashkil etishga kelishib olindi.

В последние годы сотрудничество между российскими и узбекскими высшими учебными заведениями вышло на новый уровень. В частности, все больше расширяется сотрудничество в области подготовки квалифицированных кадров и развития науки. В этом плане Российско-Узбекистанские образовательные форумы являются своеобразным мостом между двумя странами для развития всех уровней образования.
Крепнет сотрудничество Ургенчского государственного университета с российскими вузами. Владимир Николаевич Шайдуров, доцент кафедры им. Ленинградский государственный университет имени Пушкина, доктор исторических наук, прочитает лекцию по истории для наших студентов с 7 ноября по 7 декабря этого года. Это первый шаг сотрудничества с Ленинградским государственным университетом. Владимир Николаевич Шайдуров, посетивший сегодня наш университет, встретился с ректором Бахромом Абдуллаевым. В ходе встречи речь шла о лекциях, которые будут прочитаны студентам Исторического факультета УрГУ в течение месяца.
Кроме того, стороны обменялись мнениями и выдвинули предложения по налаживанию сотрудничества между двумя вузами. В частности, достигнута договоренность о сотрудничестве в научной сфере, совместной публикации научных статей в авторитетных мировых журналах, привлечении в Ургенчский государственный университет квалифицированных специалистов в области специального образования и психологии, организации мобильности профессорско-преподавательского состава и студентов.