Bugun, 11-noyabr kuni Urganch davlat universitetida Xotin-qizlar Maslahat kengashi, Iqtisodiyot fakulteti hamda universitetning hamkor mahallalari tomonidan “To’maris izdoshlari” mavzusida madaniy-maʼrifiy tadbirlar boʻlib oʻtmoqda.
Ushbu tadbirlar oʻz ishini universitet iqtidorli talaba-qizlari va mahallalarning hunarmand faol ayollari, qoʻli gul yoshlari tomonidan tayyorlangan amaliy sanʼat va hunarmandchilik mahsulotlarining koʻrgazmasi bilan boshladi.
Koʻrgazmada barcha fakultet talaba-qizlarining va mahalla yoshlarining oʻz qiziqish va iqtidorlarini keng namoyon qiladigan hunarmandchilik buyumlari namoyish qilindi. Unda UrDU rahbariyati, professor-oʻqituvchilari, tyutorlari, talabalari hamda mahallalardan tashrif buyurgan mehmonlar ishtirok etdilar.
Koʻrgazmaning ochilish marosimida UrDU rektori B.Abdullayev kirish soʻzi bilan nutq soʻzladi. Xususan, keyingi yillarda mahalla va universitet hamkorligi tobora mustahkamlanib borayotganligi, yoshlarni boʻsh vaqtlarini mazmunli oʻtkazishda va ularni kasb-hunarga yoʻnaltirishda bu kabi bayramona tadbirlar hamisha davom etajagini alohida taʻkidladi. Shuningdek, senator F.Saʼdullayeva, UrDU professori S.Masharipova, Iqtisodiyot fakulteti dekani I.Abdullayevlar tabrik soʼzlari bilan qatnashdilar. UrDU Xotin-qizlar Maslahat kengashi raisi Sh.Nurullayeva mehmonlarni ushbu marosimning kun tartibidan oʻrin olgan tadbirlar bilan tanishtirib, barchani faol ishtirok etishga chaqirdi.

Сегодня, 11 ноября, Женский консультативный совет, Экономический факультет и партнерские сообщества университета проводят культурно-просветительские мероприятия на тему «Потомок Томариса» в Ургенчском государственном университете.
Эти мероприятия начались с выставки изделий прикладного искусства и ремесел, подготовленных талантливыми студентами вузов и активными мастерицами микрорайонов, рукодельной молодежью.
На выставке были представлены рукоделия студентов всех факультетов и молодежи района, которые широко проявляют свои интересы и таланты. В нем приняли участие руководство УрГУ, профессора, преподаватели, тьюторы, студенты и гости из окрестностей.
На церемонии открытия выставки со вступительной речью выступил ректор УрГУ Б.Абдуллаев. В частности, он подчеркнул, что в последние годы сотрудничество микрорайона и вуза крепнет, и подобные праздничные мероприятия и впредь будут помогать молодежи содержательно проводить свободное время и ориентировать ее на профессию. Также с поздравительными словами выступили сенатор Ф.Садуллаева, профессор УрГУ С.Машарипова, декан Экономического факультета И.Абдуллаев. Председатель Женского консультативного совета УрГУ Ш. Нуруллаева, ознакомила гостей с мероприятиями, включенными в повестку дня церемонии, и пригласила всех к активному участию.