O‘zining betakror iste’dodi, yuksak matonati va xalqparvarligi bilan o‘zbek adabiyotida o‘chmas iz qoldirgan, mustabid tuzum davrida siyosiy qatag‘on qurboni bo‘lgan otashin shoir, tarjimon va dramaturg Usmon Nosir xalqimizning mashhur farzandlaridan biridir.
Shoir tavalludining 110 yilligini keng nishonlash va xotirasini abadiylashtirishni maqsad qilgan Prezidentimizning 2022-yil 10-fevraldagi 125-sonli qarori (https://lex.uz/uz/docs/-5854133)bugun barcha taʼlim dargohlarda oʻz ijrosini topmoqda.
Shu yilning 12-noyabr kuni Urganch davlat universiteti Filologiya fakulteti tashabbusi bilan “Unutmas meni bogʻim…” nomli adabiy-badiiy kecha tashkil etildi.
Unda Xorazm viloyati Yozuvchilar uyushmasi aʼzolari, universitet rahbariyati, Filologiya fakulteti professor-oʻqituvchilari, talabalar, Usmon Nosir sheʼriyati ixlosmandlari ishtirok etdilar.
Adabiy-badiiy kechani UrDU Birinchi prorektori S.Davletov ochib berib, Usmon Nosirning hayoti va faoliyati, uning qatag‘on davrida kechgan yillariga toʻxtaldi. Shoirning yetuk badiiy asarlari xalqimiz ma’naviyatini yuksaltirishda, yosh avlod tarbiyasidagi o‘rni va ahamiyati beqiyos ekanligini qayd etdi.
Shuningdek, “Oltin meros” jamgʻarmasi Xorazm viloyati boʻlimi raisi, oʻlkashunos, tarixchi olim K.Nurjonovning shoir ijodiga, qoʻlyozmalariga oid maʼruzasi tadbirga yigʻilgan talaba-yoshlar uchun yangiliklarga boy boʻldi.
Tadbir davomida sahnada ijro etilgan har bir badiiy chiqishda XX asr she'riyatiga chaqmoqdek kirib kelgan va yashindek qisqa ijodiy umr kechirgan shoir Usmon Nosirning ezgu insoniy fazilatlari, Vatanga muhabbat va sadoqati 195-o'zbek tili guruhi talabalari tomonidan mahorat ila madh etildi.
Tadbir yakunida Filologiya fakulteti dekani D.Gʻayipov soʻzga chiqib, badiiy kechani tashkil etishda faol qatnashgan talabalarni Yozuvchilar uyushmasi aʼzolari hamrohligida diplom va esdalik sovgʻalari bilan taqdirladi.

Страстный поэт, переводчик и драматург Усман Насир, оставивший неизгладимый след в узбекской литературе своим уникальным талантом, высоким упорством и патриотизмом, ставший жертвой политических репрессий при самодержавном режиме, является одним из известных детей нашего народа.
Решение Президента № 125 от 10 февраля 2022 года , целью которого является празднование 110-летия со дня рождения поэта и увековечение его памяти, сегодня реализуется в все учебные заведения.
12 ноября с.г. по инициативе Филологического факультета Ургенчского государственного университета был организован литературно-художественный вечер под названием «Не забудь мой сад…».
В нем приняли участие члены Союза писателей Хорезмской области, руководство вуза, профессора и преподаватели Филологического факультета, студенты, любители поэзии Усмана Насыра.
Литературно-художественный вечер открыл первый проректор УрГУ С. Давлетов, который рассказал о жизни и творчестве Усмана Насыра, а также о его годах в период репрессий. Он отметил, что зрелые художественные произведения поэта имеют несравненную роль и значение в подъеме духовности нашего народа и в воспитании подрастающего поколения.
Также насыщенной новостями для собравшихся на мероприятии студентов и молодежи стала лекция председателя Хорезмского областного отделения фонда «Золотое наследие», краеведа, ученого К.Нуржонова о творчестве и рукописях поэта.
В ходе мероприятия учащиеся 195-й группы узбекского языка мастерски воспели благородные человеческие качества, любовь и верность Родине поэта Усмана Насыра, молниеносно вошедшего в поэзию ХХ века и прожившего недолгую творческую жизнь.
В завершение мероприятия выступил декан Филологического факультета Гаипов Д., который вручил дипломы и памятные сувениры студентам, активно участвовавшим в организации художественного вечера в сопровождении членов Союза писателей.