Bayroq - mustaqillik, tinchlik va barqarorlik timsoli! U kuch-qudrat, jasorat va matonat baxsh etguvchidir. Bayroq- jondek aziz, nondek moʻtabar. Bugungi kunda yoshlarimizni shunday tuyg‘ular, vatanga va davlat ramzlariga e’tibor va mehr bilan tarbiyalash - ertangi kunimizga mustahkam poydevorni yaratish kabidir. Bugun Urganch davlat universitetida “Muqaddasdir vatan bayrogʻi” shiori ostida oʻtkazilgan maʼnavaiy-maʼrifiy tadbir ham aynan shu maqsadga qaratildi. Tadbir davlatimiz madhiyasini joʻr boʻlib kuylash bilan boshlandi.
Tadbirda universitet rahbariyati, Tarix fakulteti professor-oʻqituvchilari hamda universitet talaba-yoshlari ishtirok etdilar. UrDU Birinchi prorektori S.Davletov kirish soʻzi bilan ochib, davlat bayrogʻining tarixiy ahamiyati, bayroq har bir xalqning, millatning gʻurur va iftixori ekanligiga alohida toʻxtaldi.
Shuningdek, tadbirda “Milliy g'oya, ma'naviyat asoslari va huquq ta'limi” kafedrasi mudiri U.Sheripov, “O'zbekistonda demokratik jamiyat qurish nazariyasi” kafedrasi dotsenti Sh.Samanovalar soʻz olib, davlat bayrog‘i va uning ramzi bugungi O‘zbekiston sarhadida qadimda mavjud bo‘lgan davlatlar bilan tarixan bog‘liqligi, respublikaning milliy-madaniy an’analarini o‘zida mujassamlashtirgani, bayroq davlat ramzi sifatida qabul qilinishi bilan bog‘liq jarayonlar haqida gapirdilar.
Tadbirning madaniy dasturida talaba-yoshlar o'zlarining bayrogʻimizni ulugʻlovchi she'rlarini ifodali aytib, vatanparvarlikni tarannum etuvchi qo'shiqlarni ijro etib, yig'ilganlarni xushnud qildilar.

The flag is a symbol of independence, peace and stability! He is the giver of strength, courage and fortitude. The flag is as dear as a soul, as dignified as bread. Today, educating our youth with such feelings, attention and love for the motherland and state symbols is like creating a solid foundation for our tomorrow. The spiritual and educational event held today at Urganch State University under the slogan "Holy flag of the motherland" was focused on this goal. The event began with the singing of our national anthem.
The event was attended by the administration of the university, professors and teachers of the Faculty of History, and students of the university. S. Davletov, the first vice-rector of UrSU, made an opening speech and emphasized the historical significance of the national flag, the fact that the flag is the pride and honor of every people and nation.
Also at the event, head of the department "National idea, foundations of spirituality and legal education" U. Sheripov, associate professor of the department "Theory of building a democratic society in Uzbekistan" Sh. Samanovar spoke, and the state flag and its symbol today. They talked about the processes related to the historical connection with the countries that existed on the border of Uzbekistan, the incorporation of the national and cultural traditions of the republic, and the acceptance of the flag as a state symbol.
In the cultural program of the event, the students and young people delighted the audience by singing poems glorifying our flag and singing patriotic songs.