2022-yil 15 -17 noyabr kunlari UNESCO bosh direktori Odri Аzule O'zbekistonga keldi. Mazkur tashrif doirasida UNESCO rasmiylarining Xiva shahar "Ichan qal'a" tarixiy majmuasiga ham tashrifi uyushtirildi. Shuningdek, ular viloyatimizdagi maktabgacha ta'lim muassasalarining, o'rta ta'lim va Prezident maktablarining faoliyatlarini borib bevosita o'rgandilar. Ta'lim tizimimizni, undagi yangiliklar, innovatsiyalarni kuzatish davomida Urganch davlat universiteti Xorijiy filologiya fakultetining ko'ngilli tarjimonlari nufuzli mehmonlarga biriktirilib, ish olib bordilar va ushbu xalqaro ahamiyatga molik bo'lgan tadbirni yuqori saviyada tashkillashtirishga o'zlarining beminnat hissalarini qo'shdilar.
Bu tadbir talabalarimiz uchun ularning xorijiy til malakalarini rivojlantirib galdagi amaliyot vazifasini o'tadi, desak mubolag'a bo'lmaydi. Tadbir jarayonida ko'ngilli tarjimonlar faoliyatini befosita va bilvosita koordinatsiya qilib turishda "Tarjima nazariyasi va amaliyoti" kafedrasi o'qituvchilari M.Nazarov va M. Atajonovalar faol ishtirok etdilar.

15-17 ноября 2022 года в Узбекистан прибыла Генеральный директор ЮНЕСКО Одрэ Азуле. В рамках этого визита представители ЮНЕСКО также посетили исторический комплекс «Ичан-Кала» в Хиве. Они также выезжали и непосредственно изучали деятельность дошкольных образовательных учреждений, общеобразовательных и Президентских школ нашего региона. Во время мониторинга нашей образовательной системы, новостей и нововведений в ней с высокими гостями работали волонтеры-переводчики факультета Иностранной филологии Ургенчского государственного университета и внесли свой благодарный вклад в организацию этого мероприятия международного значения на высоком уровне.
Не будет преувеличением сказать, что это мероприятие дает нашим студентам возможность развивать свои знания иностранного языка. В ходе мероприятия преподаватели кафедры «Теория и практика перевода» Назаров М. и Атажонова М. приняли активное участие в прямой и косвенной координации деятельности переводчиков-добровольцев.