Urganch davlat universitetiga oliy ta’limdagi o‘quv jarayonlari, talabalarga yaratilgan shart-sharoitlar bilan yaqindan tanishish maqsadida Gurlan tumanining “Sovunchi” va “Paxtachi” mahallalarida joylashgan 21- va 23-sonli maktablarning 10-sinf o‘quvchilari tashrif buyurdi.
▫️ O‘quvchilar dastlab fakultetlarda boʻlib, o‘quv xonalari bilan tanishdilar. Shuningdek, talabalar turar joylari, kutubxona va sport zallarini borib koʼrdilar. Sayohat davomida masʼullar tomonidan universitet tarixi, bugungi kundagi ta’lim jarayonlari, talabalarning bilim olishlari uchun yaratilgan shart-sharoitlar haqida ma’lumot berib borildi.
▪️ Shundan soʼng, universitet rektori Baxrom Abdullayev mehmonlarimiz bilan uchrashuv oʼtkazdi. Maktab o‘quvchilari bilan kelgusida kasbga yo‘naltirish, kasb tanlash masalalarida suhbat olib bordi, ularning kelajakdagi maqsadlari haqida qiziqdi. Samimiy suhbat tarzida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda rektor yoshlarni maqsadni aniq qoʼyib, kelajak tomon dadil qadam bosishga chaqirdi. Kelgusida oʼquvchilarning har birlari bilan Urganch davlat universitetining talabasi sifatida yana uchrashish istagini bildirib, barchalarini oʼqishlariga rivoj tiladi.

Ургенчский государственный университет посетили учащиеся 10-х классов школ №21 и №23, расположенных в микрорайонах «Совунчи» и «Пахтачи» Гурланского района, с целью ознакомления с учебным процессом высшей школы и условиями, созданными для студентов.
Студенты впервые посетили факультеты и ознакомились с аудиториями. Также они посетили студенческие общежития, библиотеку и спортивные залы. В ходе поездки официальные лица предоставили информацию об истории университета, текущих образовательных процессах, условиях, созданных для обучения студентов.
После этого ректор университета Бахром Абдуллаев провел встречу с нашими гостями. Он провел беседу со школьниками о будущей профессиональной ориентации и выборе профессии, поинтересовался их будущими целями. В ходе встречи, прошедшей в форме задушевной беседы, ректор призвал молодежь поставить перед собой четкую цель и сделать смелые шаги навстречу будущему. В дальнейшем он выразил желание еще раз встретиться с каждым из них в качестве студента Ургенчского государственного университета и пожелал им успехов в учебе.