O‘zbekiston Respublikasi va Yaponiya o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi munosabati bilan 2022-yil 19-26-noyabr kunlari Yaponiyaning Xokkaydo universiteti professori O‘zbekistonga tashrif buyurdi.
Professor Uyama Tomohiko yurtimizga tashrifi doirasida bugun, 23-noyabr kuni Urganch davlat universitetida boʻldi. Universitetga tashrifining avvalida rektor Baxrom Abdullayev hamda prorektorlar bilan, keyin esa rahbariyat boshchiligida universitetning fakultet dekanlari, professor-o‘qituvchilari, ilmiy xodimlar va doktorantlar bilan uchrashdi.
▪️ Uchrashuvda professor Uyama Tomohiko Xokkaydo universiteti tarixi, ta’lim yo‘nalishlari, ilmiy markazlari va xalqaro hamkorlik faoliyati to‘g‘risida gapirar ekan, universitetlar o‘rtasidagi hamkorlikka tayyorligini bildirdi.
▫️ Oʻz oʻrnida Urganch davlat universiteti tomonidan ham ikki universitet o‘rtasida hamkorlikni yo’lga qo’yish, xalqaro loyihalarda ishtirok etish, Yaponiya OTMlarida magistratura va doktorantura dasturlariga qabullari to‘g‘risida suhbat olib borilib, bu borada shartnoma imzolash bo’yicha takliflar berildi. Rasmiy muloqotda universitetlar o‘rtasida ilm-fan va ta’lim sohasida hamkorlik istiqbollari atroflicha muhokama qilindi.
Maʼlumot oʻrnida, Xokkaydo universiteti Yaponiyadagi eng yaxshi universitetlardan biri hisoblanadi va u “The Japan University Rankings” reytingida 5-oʻrinni egallaydi.

On the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Uzbekistan and Japan, on November 19-26, 2022, a professor of Hokkaido University of Japan visited Uzbekistan.
Professor Uyama Tomohiko visited Urganch State University today, November 23, as part of his visit to our country. At the beginning of his visit to the university, he met with the rector Bahrom Abdullayev and the vice-rectors, and then, under the leadership of the management, he met with the deans of the university's faculties, professors and teachers, scientific staff and doctoral students.
During the meeting, Professor Uyama Tomohiko spoke about the history, educational areas, scientific centers and international cooperation activities of Hokkaido University and expressed his readiness for cooperation between the universities.
In its place, Urganch State University also held a discussion about the establishment of cooperation between the two universities, participation in international projects, admissions to master's and doctoral programs in Japanese HEIs, and proposals were made to sign an agreement in this regard. Prospects of cooperation between universities in the field of science and education were discussed in detail at the official meeting.
For reference, Hokkaido University is one of the best universities in Japan and is ranked 5th in The Japan University Rankings.