Urganch davlat universiteti Bioinjeneriya va oziq-ovqat xavfsizligi fakulteti dekani Jumanazar Ro‘zimov, “Meva va sabzavotchilik” kafedrasi mudiri Sanjarbek Sa’dullayev, “Rus tili va adabiyoti” kafedrasi o‘qituvchisi Jurabek Rahimov, “O‘zbek tilshunosligi" kafedrasi o‘qituvchisi Guli Husainovalar ayni kunlarda hamkor Astraxan davlat universitetida xizmat safarida boʻlib turibdilar.
Vakillarni Astraxan davlat universiteti rektori Konstantin Markelov kutib oldi va oliy o‘quv yurtlari o‘rtasida ta’lim va fan sohasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish muhimligini ta’kidladi.
Tashrifning ilk kunida Astraxan davlat universiteti madaniyat markazi negizida boʻlib oʻtgan “Ijtimoiylashtirish” loyihasining yopilish marosimida ishtirok etishdi.
Tashrifning ikkinchi kunida universitet infratuzilmasi hamda robototexnika, elektronika, mikroprotsessor texnologiyalari, dizayn va prototiplash laboratoriyalari faoliyati bilan tanishdilar.
“Harakat biomexanikasini uch o‘lchovli o‘rganish” jamoaviy foydalanish markaziga tashrif buyurib, ularga asbob-uskunalar qanday qo‘llanilishi haqida atroflicha tushuntirib berildi.
O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor Aleksandr Treschev boshchiligidagi uchrashuvda biotexnologiya, genetika, agrobiznes, qishloq xo‘jaligi, tilshunoslik kabi yo‘nalishlarda qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirish, o‘qituvchi va talabalarning akademik mobilligi hamda ilmiy-tadqiqot faoliyatini yanada rivojlantirish istiqbollari qayd etildi. Yig‘ilish Agrobiznes, texnologiya va veterinariya fakulteti, Biologiya fakulteti, Chet tillar fakulteti hamda Filologiya va jurnalistika fakulteti dekanlari ishtirokida bo‘lib o‘tdi.
Astraxan davlat universitetida oliy maktabning yosh oʻqituvchilari birinchi koʻrik-tanlovi boʻlib oʻtdi. Unda UrDU “Rus tili va adabiyoti” kafedrasi oʻqituvchisi Jurabek Raximov faol ishirok etdi.
Filolgiya fakulteti o'qituvchisi Husainova Guli soha bo'yicha o'zaro tajriba almashib, munozara va ko'rik-tanlovlarda faol ishtirok qilmoqda
Bioinjeneriya va oziq-ovqat xavfsizligi fakulteti dekani Jumanazar Ro‘zimov va “Meva va sabzavotchilik” kafedrasi mudiri Sanjarbek Sa’dullayevlar qishloq xo’jaligi sohasida Agrobiologiya, axborot texnologiyalari va avtomatlashtirish innovatsion texnologiyalar markazi bilan yaqindan tanishdilar.
Shu bilan birgalikda, Astraxan davlat universiteti va Urganch davlat universiteti o‘rtasida tashkil etilgan qo‘shma ta’lim dasturi asosida tahsil olayotgan talabalarimiz bilan ham uchrashuv bo’lib o’tdi.

Джуманазар Розимов, декан факультета Биоинженерии и безопасности пищевых продуктов Ургенчского государственного университета, Санжарбек Садуллаев, заведующий кафедрой «Плодоовощеводство», Джурабек Рагимов, преподаватель кафедры «Русский язык и литература», Гули Хусаинова, преподаватель Кафедра «Узбекское языкознание» в настоящее время находится в командировке в партнерском Астраханском государственном университете.
Ректор Астраханского государственного университета Константин Маркелов приветствовал представителей и подчеркнул важность дальнейшего развития сотрудничества между высшими учебными заведениями в сфере образования и науки.
В первый день визита они приняли участие в церемонии закрытия проекта «Социализация», состоявшейся в Доме культуры Астраханского государственного университета.
Во второй день визита они ознакомились с инфраструктурой университета и деятельностью лабораторий робототехники, электроники, микропроцессорных технологий, конструкторских и макетных лабораторий.
Они посетили центр общественного пользования «Трехмерное исследование биомеханики движения» и получили подробное объяснение того, как используется оборудование.
На совещании под руководством проректора по учебной работе Александра Трещева обсуждались вопросы реализации совместных образовательных программ в таких областях, как биотехнологии, генетика, агробизнес, сельское хозяйство, языкознание, академическая мобильность преподавателей и студентов, научно-исследовательская деятельность, а также перспективы отмечено дальнейшее развитие. Встреча прошла с участием деканов факультетов агробизнеса, технологии и ветеринарии, биологического факультета, факультета иностранных языков и факультета филологии и журналистики.
В Астраханском государственном университете прошел первый экзамен молодых преподавателей высшей школы. Активное участие в ней принял Джурабек Рахимов, преподаватель кафедры «Русский язык и литература» УрГУ.
Хусаинова Гули, преподаватель филологического факультета, активно участвует в дискуссиях и конкурсах, обмениваясь взаимным опытом в данной сфере.
Декан факультета биоинженерии и безопасности пищевых продуктов Джуманазар Розимов и заведующий кафедрой «Овощи и фрукты» Санжарбек Садуллаев ознакомились с центром инновационных технологий агробиологии, информационных технологий и автоматизации в сфере сельского хозяйства.
Наряду с этим состоялась встреча с нашими студентами, обучающимися на основе совместной образовательной программы, организованной между Астраханским государственным университетом и Ургенчским государственным университетом.