Urganch davlat universiteti Bioinjeneriya va oziq-ovqat xavfsizligi fakulteti dekani Jumanazar Ro‘zimov, “Meva va sabzavotchilik” kafedrasi mudiri Sanjarbek Sa’dullayev, “Rus tili va adabiyoti” kafedrasi o‘qituvchisi Jurabek Rahimov, “O‘zbek tilshunosligi" kafedrasi o‘qituvchisi Guli Husainovalar ayni kunlarda hamkor Astraxan davlat universitetida xizmat safarida boʻlib turibdilar.
Vakillarni Astraxan davlat universiteti rektori Konstantin Markelov kutib oldi va oliy o‘quv yurtlari o‘rtasida ta’lim va fan sohasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish muhimligini ta’kidladi.
Tashrifning ilk kunida Astraxan davlat universiteti madaniyat markazi negizida boʻlib oʻtgan “Ijtimoiylashtirish” loyihasining yopilish marosimida ishtirok etishdi.
Tashrifning ikkinchi kunida universitet infratuzilmasi hamda robototexnika, elektronika, mikroprotsessor texnologiyalari, dizayn va prototiplash laboratoriyalari faoliyati bilan tanishdilar.
“Harakat biomexanikasini uch o‘lchovli o‘rganish” jamoaviy foydalanish markaziga tashrif buyurib, ularga asbob-uskunalar qanday qo‘llanilishi haqida atroflicha tushuntirib berildi.
O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor Aleksandr Treschev boshchiligidagi uchrashuvda biotexnologiya, genetika, agrobiznes, qishloq xo‘jaligi, tilshunoslik kabi yo‘nalishlarda qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirish, o‘qituvchi va talabalarning akademik mobilligi hamda ilmiy-tadqiqot faoliyatini yanada rivojlantirish istiqbollari qayd etildi. Yig‘ilish Agrobiznes, texnologiya va veterinariya fakulteti, Biologiya fakulteti, Chet tillar fakulteti hamda Filologiya va jurnalistika fakulteti dekanlari ishtirokida bo‘lib o‘tdi.
Astraxan davlat universitetida oliy maktabning yosh oʻqituvchilari birinchi koʻrik-tanlovi boʻlib oʻtdi. Unda UrDU “Rus tili va adabiyoti” kafedrasi oʻqituvchisi Jurabek Raximov faol ishirok etdi.
Filolgiya fakulteti o'qituvchisi Husainova Guli soha bo'yicha o'zaro tajriba almashib, munozara va ko'rik-tanlovlarda faol ishtirok qilmoqda
Bioinjeneriya va oziq-ovqat xavfsizligi fakulteti dekani Jumanazar Ro‘zimov va “Meva va sabzavotchilik” kafedrasi mudiri Sanjarbek Sa’dullayevlar qishloq xo’jaligi sohasida Agrobiologiya, axborot texnologiyalari va avtomatlashtirish innovatsion texnologiyalar markazi bilan yaqindan tanishdilar.
Shu bilan birgalikda, Astraxan davlat universiteti va Urganch davlat universiteti o‘rtasida tashkil etilgan qo‘shma ta’lim dasturi asosida tahsil olayotgan talabalarimiz bilan ham uchrashuv bo’lib o’tdi.

Jumanazar Rozimov, dean of the Faculty of Bioengineering and Food Safety of Urganch State University, Sanjarbek Sadullayev, head of the "Fruit and Vegetable Growing" department, Jurabek Rahimov, teacher of the "Russian Language and Literature" department, Guli Husainova, teacher of "Uzbek Linguistics" department are currently on a business trip at the partner Astrakhan State University.
The Rector of Astrakhan State University Konstantin Markelov welcomed the representatives and emphasized the importance of further development of cooperation between higher education institutions in the field of education and science.
On the first day of the visit, they participated in the closing ceremony of the "Socialization" project held at the cultural center of Astrakhan State University.
On the second day of the visit, they got acquainted with the university's infrastructure and the activities of robotics, electronics, microprocessor technologies, design and prototyping laboratories.
They visited the community use center "Three-Dimensional Study of Biomechanics of Movement" and were given a detailed explanation of how the equipment is used.
In the meeting led by Vice-Rector for Academic Affairs Alexander Treschev, implementation of joint educational programs in areas such as biotechnology, genetics, agribusiness, agriculture, linguistics, academic mobility of teachers and students, and research activities were discussed as well as prospects for further development were noted. The meeting was held with the participation of the deans of the Faculty of Agribusiness, Technology and Veterinary Medicine, the Faculty of Biology, the Faculty of Foreign Languages and the Faculty of Philology and Journalism.
The first examination of young teachers of the higher school was held at Astrakhan State University. Jurabek Rakhimov, a teacher of the "Russian language and literature" department of UrSU, took an active part in it.
Husainova Guli, a teacher at the Faculty of Philology, actively participates in discussions and competitions, exchanging mutual experience in the field.
Jumanazar Rozimov, dean of the Faculty of Bioengineering and Food Safety, and Sanjarbek Sadullayev, head of the Department of "Fruits and Vegetables", got acquainted with the center of innovative technologies of Agrobiology, information technologies and automation in the field of agriculture.
Along with this, a meeting was held with our students studying on the basis of the joint educational program organized between Astrakhan State University and Urganch State University.