UrDUda ”Yarimoʻtkazgichlar, nanomateriallar va fotoenergetikaning dolzarb muammolari” mavzusida Respublika ilmiy-amaliy anjumani oʻtkazilmoqda
Bugun, 9-dekabr kuni Urganch davlat universitetida ”Yarimoʻtkazgichlar, nanomateriallar va fotoenergetikaning dolzarb muammolari mavzusida Respublika ilmiy-amaliy anjumani  boʻlib oʻtmoqda.
Ushbu anjuman   butun hayoti, bilim va salohiyati, g‘ayrat-shijoatini ilm-fan rivojiga, mamlakatimizda oliy ta’limni taraqqiy toptirishga, yosh avlodning tarbiyasi va kamoliga bag‘ishlayotgan ustozimiz, fizika – matematika fanlari doktori, professor  Ahmadjon Yusupovning 70 yilligiga bag‘ishlandi.
Anjumanning tantanali marosimida Respublikaning barcha hududlaridan  ilm dargʻalari, taniqli professorlar, Ahmadjon Yusupovning zamondosh doʻstlari, yaqin hamkasblari, shogirdlari qolaversa, Xorazm viloyati hokimligi vakillari, Urganch davlat universiteti rahbariyati va Fizika-matematika fakulteti jamoasi ishtirok etdi.
UrDU Birinchi prorektori S.Davletov moderatorligida olib borilgan ushbu tadbirni universitet rektori B.Abdullayev oʻzining ezgu tilaklari bilan ochib berdi.
Shuningdek, Xorazm viloyati hokimi oʻrinbosari S.Salayev viloyat hokimi F.Ermanovning tabrigini oʻqib eshittirdi va esdalik tuhfasini topshirdi.
Professor Ahmadjon Yusupov mehribon ustoz, samimiy va kamtarin inson, tashabbuskor va mohir rahbar, yirik olim, iste’dodli murabbiy, ma’rifatparvar insondir. Maʼrifiy kechada tabrik soʼzini olgan mehmonlar ustozning ana shunday insoniy fazilatlarini eʼtirof etdilar.
Jumladan,  Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi akademigi A.Sa'dullayev, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti “Elektrotexnika va radiotexnika” kafedrasi mudiri X.Sattarov,  Toshkent davlat texnika universiteti professori N.Zikrillayev, Qoraqalpoq davlat universiteti professori  Q.Ismoilov, Samarqand davlat universiteti professori A.Jumaboyev, Fargʻona davlat universiteti professori R.Rasulov,  Andijon davlat universiteti professori  I.Karimov,  TATU Urganch filiali d.v.b. Oʻ.Matyaqubov hamda UrDU faxriy professori S.Masharipovalar tabrik soʻzlari bilan nutq soʻzladilar. Ustozning ilmiy salohiyati, sohani yuksaltirishga qoʻshgan ulkan hissasi, hanuzgacha shogirdlari bilan ilm yoʻlidagi samarali mehnatlarini alohida eʼtirof etdilar, esdalik sovgʻalarini taqdim qildilar.
Anjumanning tantanali marosimi yakunida ustoz Ahmadjon Yusupov barcha soʼz olganlar va tadbir qatnashchilariga oʼzining samimiy minnatdorchiligini bildirdi.
Shundan soʼng, anjumanning plenar qismiga navbat berilib, kun tartibiga muvofiq maʼruzalar tinglandi.
urdu.uz, UrDUda ”Yarimoʻtkazgichlar, nanomateriallar va fotoenergetikaning dolzarb muammolari” mavzusida Respublika ilmiy-amaliy anjumani oʻtkazilmoqda

УрГУ проводит Республиканскую научно-практическую конференцию на тему «Актуальные вопросы полупроводников, наноматериалов и фотоэнергетики»
Сегодня, 9 декабря, в Ургенчском государственном университете проходит Республиканская научно-практическая конференция на тему «Актуальные вопросы полупроводников, наноматериалов и фотоэнергетики».
Данная конференция посвящена 70-летию нашего наставника, доктора физико-математических наук, профессора Ахмаджона Юсупова, который всю свою жизнь, знания, потенциал, энтузиазм отдает развитию науки, развитию высшего образования в нашей стране, на воспитание и развитие подрастающего поколения.
В церемонии открытия приняли участие академические учреждения со всех регионов Республики, известные профессора, современные друзья, близкие коллеги и ученики Ахмаджона Юсупова, представители хокимлика Хорезмской области, руководство Ургенчского государственного университета и коллектив физико-математического факультета.
Мероприятие, модератором которого выступил Первый проректор УрГУ С. Давлетов, с наилучшими пожеланиями открыл ректор университета Б. Абдуллаев.
Также заместитель хокима Хорезмской области С.Салаев зачитал приветствие хокима области Ф.Эрманова и вручил памятный подарок.
Профессор Ахмаджон Юсупов – добрый педагог, искренний и скромный человек, предприимчивый и умелый руководитель, большой ученый, талантливый тренер, просвещенный человек. Гости, получившие поздравительную речь на образовательном вечере, признали такие человеческие качества педагога.
Среди них академик Академии наук Узбекистана А. Садуллаев, заведующий кафедрой электротехники и радиотехники Ташкентского университета информационных технологий Х. Саттаров, профессор Ташкентского государственного технического университета Н. Зикриллаев, профессор Каракалпакского государственного университета К.Исмаилов, профессор Самаркандского государственного университета А. Джумабоев, Ферганский государственный университет профессор Р. Расулов, профессор Андижанского государственного университета И. Каримов, и.о. директора Урганчского филиала ТУИТ О. Матьякубов и почетный профессор УрСУ С. Машарипова выступила с речью с поздравительными словами. Они признали научный потенциал преподавателя, его большой вклад в совершенствование отрасли и его плодотворную работу в области науки со своими учениками и подарили памятные подарки.
В завершение торжественной церемонии конференции преподаватель Ахмаджон Юсупов выразил искреннюю благодарность всем выступавшим и участникам мероприятия.
После этого настала очередь пленарной части конференции, и согласно повестке дня были прослушаны лекции.