Bugun mamlakatimiz bo'ylab “Shuhrating porlasin toki bor jahon...” shiori ostida Davlat madhiyasining 30 yilligiga bag'ishlangan tadbirlar bo'lib o'tmoqda. Urganch davlat universitetida ham madaniy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi va tadbir avvalida Davlatimiz madhiyasi jarang sochdi.
Tadbirni UrDU Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bо‘yicha birinchi prorektori S.Davletov kirish sо‘zi bilan ochib, bugungi qutlug‘ sana munosabati bilan universitet jamoasini samimiy qutladi.
Tadbirda Respublika ma’naviyiyat va ma’rifat markazi Xorazm viloyati boʻlimi rahbari Gʻ.Atajonov hamda “Tarix” kafedrasi dotsenti, t.f.d. S.Matkazrimovalar soʻzga chiqib, madhiyamiz davlat suverenitetining ramzi hisoblanishi, unga ehtirom bilan qarash har bir fuqaroning vatanparvarlik burchi ekanligini taʼkidladilar, madhiyatining yaratilish tarixi haqida maʼlumot berdilar.
Tadbir yakunida Oʻzbekiston xalq artisti G.Rahimovaning ijodiy chiqishi va talabalarning kuy-qoʻshiqlari tadbirga bayramona kayfiyat bagʻishladi.

Сегодня в нашей стране проходят мероприятия, посвященные 30-летию Государственного гимна под девизом «Пусть твоя слава сияет во всем мире». В Ургенчском государственном университете также было организовано культурно-просветительское мероприятие, перед которым прозвучал национальный гимн.
Мероприятие открыл первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе УрГУ С. Давлетов, который тепло поздравил коллектив университета с сегодняшним знаменательным днем.
В мероприятии приняли участие начальник Хорезмского областного отделения Республиканского духовно-просветительского центра Атажонов Г., доцент кафедры «История», к.и.н. С.Матказримова выступила и подчеркнула, что наш национальный гимн считается символом государственного суверенитета, уважать его является патриотическим долгом каждого гражданина, и предоставила информацию об истории создания государственного гимна.
В завершении мероприятия творческое выступление Народной артистки Узбекистана Г.Рахимовой и песни студентов придали мероприятию праздничное настроение.