Urganch davlat universitetida 2023-yilda tayanch doktoranturaga o‘qish uchun kirish hujjat topshirgan talabgorlar uchun imtihon jarayonlari boʼlib oʼtdi.
Imtihonlar Urganch davlat universiteti rektorining “Tayanch doktoranturaga kirish imtihonlarini qabul qilish komissiyasi tarkibini tuzish to‘g‘risida”gi buyrugʼiga asosan shakllantirilgan qabul komissiyasi aʻzolari kuzatuvida yozma shaklda oʻtkazildi.
Imtihon jarayonlarini shaffofligini taʼminlash maqsadida kuzatuv kameralari orqali jarayonlarni toʻgʻridan toʻgʻri kuzatish imkoniyati yaratildi.

Exams were held at Urganch State University in 2023 for applicants who applied for basic doctoral studies.
The exams were conducted in written form under the supervision of the members of the admission commission, which was formed based on the order of the rector of Urganch State University "On the establishment of the composition of the admission commission for admission to the basic doctoral studies".
In order to ensure the transparency of the examination process, it was possible to directly monitor the process through surveillance cameras.