Bugun Urganch davlat universiteti jamoasi uchun bayramoldi tuhfalarga boy kun boʻldi. Jamoa bir vaqtning oʻzida ikkita oʻquv binosi, texnopark, talabalar turar joyi va zamonaviy kutubxonaning rasman ochilish marosimini katta xursandchilik bilan oʻtkazishga musharraf boʻldi.
Mehmonlarimizning galdagi manzili Texnika fakultetining yangi oʻquv binosi boʻldi. Tashrif avvalida mehmonlar fakultetning ilmiy-innovatsion koʻrgazmasi bilan yaqindan tanishdilar. Fakultet olimlari tomonidan koʻrgazmadan joy olgan barcha loyihalar taqdimot qilindi. Ularning sanoatda tadbiq etilishi, aholi uchun samarali tomonlari va sohani rivojlantirishdagi oʻrni haqidagi maʼlumotlari mehmonlarni diqqat-eʼtiborini tortdi.
Bugungi kunda Texnika fakultetida 10 ta ta’lim yo’nalishi bo’yicha 2 ming nafardan ortiq talabalar tahsil oladi. 4 ta kafedrada 100 nafardan ziyod professor-oʻqituvchilar faoliyat olib borishadi. Fakultetda avtomobilsozlik, materialshunoslik, energetika, qurilish va arxitektura sohalarida ilmiy tadqiqotlar ishlari olib borilmoqda. Ushbu turdagi tadqiqotlarning ustuvorligi ishonchli texnik parametrlarga ega zamonaviy laboratoriya jihozlaridan foydalanish hisobiga hududda oqsayotgan ilmiy-texnik taraqqiyotni rivojlantirishga qaratilgan.
Tashrif doirasida mehmonlar o‘quv xonalari, laboratoriya xonalari, faollar zali va sport zallarida talabalar uchun yaratilgan sharoitlarni guvohi boʻldilar. Jumladan, hozirda fakultetda Qishloq xo’jaligi mashinalari, Avtomobilsozlik, Energetika va Qurilish sohasi laboratoriyalarining faoliyati yoʻlga qoʻyilgan.
Maʼlumot oʻrnida, Urganch shahar “Gurlan” ko‘chasida joylashgan Texnika fakultetining ushbu yangi binosi universitetning budjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan kapital ta’mirlandi. Bino 1600 o‘rinli bo‘lib, 3 qavatli o‘quv binosi, 1 o‘quv-laboratoriya binosi, majlislar zali hamda sport zallaridan iborat. Binoda 33 ta o‘quv xonasi, 20 ta laboratoriya xonasi mavjud.

Today was a day full of holiday gifts for the team of Urganch State University. The team had the opportunity to simultaneously hold the official opening ceremony of two educational buildings, a technology park, a student residence and a modern library with great joy.
The last destination of our guests was the new educational building of the Technical Faculty. Before the visit, the guests got acquainted with the scientific and innovative exhibition of the faculty. Faculty scientists presented all the projects included in the exhibition. Information about their application in industry, effective aspects for the population and their role in the development of the industry attracted the attention of the guests.
Today, more than 2,000 students study in 10 fields of study at the Technical Faculty. More than 100 professors work in 4 departments. The faculty conducts scientific research in the fields of automotive engineering, materials science, energy, construction and architecture. The priority of this type of research is aimed at the development of scientific and technical progress in the region due to the use of modern laboratory equipment with reliable technical parameters.
During the visit, the guests saw the conditions created for students in classrooms, laboratories, activists' hall and sports halls. In particular, the activity of laboratories of agricultural machinery, automobile engineering, energy and construction spheres has been established at the faculty.
For information, this new building of the Technical Faculty, located on "Gurlan" street, Urganch city, was renovated at the expense of extra-budgetary funds of the university. The building has 1,600 seats and consists of a 3-story educational building, 1 educational-laboratory building, meeting hall and sports halls. The building has 33 classrooms and 20 laboratory rooms.