Bugun Urganch davlat universiteti jamoasi uchun bayramoldi tuhfalarga boy kun boʻldi. Jamoa bir vaqtning oʻzida ikkita oʻquv binosi, texnopark, talabalar turar joyi va zamonaviy kutubxonaning rasman ochilish marosimini katta xursandchilik bilan oʻtkazishga musharraf boʻldi.
Mehmonlarimizning galdagi manzili Texnika fakultetining yangi oʻquv binosi boʻldi. Tashrif avvalida mehmonlar fakultetning ilmiy-innovatsion koʻrgazmasi bilan yaqindan tanishdilar. Fakultet olimlari tomonidan koʻrgazmadan joy olgan barcha loyihalar taqdimot qilindi. Ularning sanoatda tadbiq etilishi, aholi uchun samarali tomonlari va sohani rivojlantirishdagi oʻrni haqidagi maʼlumotlari mehmonlarni diqqat-eʼtiborini tortdi.
Bugungi kunda Texnika fakultetida 10 ta ta’lim yo’nalishi bo’yicha 2 ming nafardan ortiq talabalar tahsil oladi. 4 ta kafedrada 100 nafardan ziyod professor-oʻqituvchilar faoliyat olib borishadi. Fakultetda avtomobilsozlik, materialshunoslik, energetika, qurilish va arxitektura sohalarida ilmiy tadqiqotlar ishlari olib borilmoqda. Ushbu turdagi tadqiqotlarning ustuvorligi ishonchli texnik parametrlarga ega zamonaviy laboratoriya jihozlaridan foydalanish hisobiga hududda oqsayotgan ilmiy-texnik taraqqiyotni rivojlantirishga qaratilgan.
Tashrif doirasida mehmonlar o‘quv xonalari, laboratoriya xonalari, faollar zali va sport zallarida talabalar uchun yaratilgan sharoitlarni guvohi boʻldilar. Jumladan, hozirda fakultetda Qishloq xo’jaligi mashinalari, Avtomobilsozlik, Energetika va Qurilish sohasi laboratoriyalarining faoliyati yoʻlga qoʻyilgan.
Maʼlumot oʻrnida, Urganch shahar “Gurlan” ko‘chasida joylashgan Texnika fakultetining ushbu yangi binosi universitetning budjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan kapital ta’mirlandi. Bino 1600 o‘rinli bo‘lib, 3 qavatli o‘quv binosi, 1 o‘quv-laboratoriya binosi, majlislar zali hamda sport zallaridan iborat. Binoda 33 ta o‘quv xonasi, 20 ta laboratoriya xonasi mavjud.

Сегодняшний день был насыщен праздничными подарками для команды Ургенчского государственного университета. Коллектив с большой радостью имел возможность одновременно провести официальную церемонию открытия двух учебных корпусов, технопарка, студенческого общежития и современной библиотеки.
Последним пунктом назначения наших гостей стал новый учебный корпус Технического факультета. Перед визитом гости ознакомились с научно-инновационной выставкой факультета. Ученые факультета представили все проекты, представленные на выставке. Внимание гостей привлекла информация об их применении в промышленности, эффективных аспектах для населения и их роли в развитии отрасли.
Сегодня на Техническом факультете обучается более 2000 студентов по 10 специальностям. На 4 кафедрах работают более 100 профессоров. Факультет проводит научные исследования в области автомобилестроения, материаловедения, энергетики, строительства и архитектуры. Приоритет данного вида исследований направлен на развитие научно-технического прогресса в регионе за счет использования современного лабораторного оборудования с надежными техническими параметрами.
В ходе визита гости ознакомились с условиями, созданными для студентов в аудиториях, лабораториях, актовом зале и спортивных залах. В частности, на факультете налажена деятельность лабораторий сельскохозяйственного машиностроения, автомобилестроения, энергетики и строительства.
Для сведения, это новое здание Технического факультета, расположенное по улице «Гурлан» города Ургенча, было отремонтировано за счет внебюджетных средств университета. Здание рассчитано на 1600 мест и состоит из 3-х этажного учебного корпуса, 1 учебно-лабораторного корпуса, актового и спортивного залов. В здании 33 учебных класса и 20 лабораторных помещений.