Kuni kecha davlatimiz rahbari Sh.Mizriyoyevning O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisiga va O‘zbekiston xalqiga Murojaatnomasida ham asosiy e’tibor ta’limni rivojlantirish va sifat jihatdan yangi bosqichga olib chiqishga qaratilganini barchamiz chuqur angladik. Bu avvalo, shiddat bilan o‘zgarib borayotgan davrda raqobatbardosh kadrlarga bo‘lgan talabning yuqori ekanini ko‘rsatadi. Ta’lim sohasining rivoji va sifatida esa albatta, zamonaviy texnologiya, moddiy-texnik baza muhim o‘rin tutadi.
▫️Urganch davlat universitetida so‘nggi yillarda katta o‘zgarishlar amalga oshirilmoqda. Ana shunday bunyodkorlik ishlarining uzviy davomi Texnika fakultetining hududida joylashgan, kapital taʼmirlangan zamonaviy Axborot resurs markazidir. Bugun mehmonlarimiz ushbu Axborot resurs markazida ham boʼlib, u yerdagi sharoitlar bilan yaqindan tanishdilar.
Maʼlumot oʻrnida, ushbu 250 oʻringa moʻljallangan kutubxona Texnika va Filologiya fakulteti talabalari uchun xizmat qiladi. Umumiy fondi 23 873 adabiyotdan iborat. Axborot- resurs markazida talabalar uchun barcha qulayliklar yaratilgan. 2 ta katta oʻquv zali, kompyuter xonalari, adabiyotlarni saqlash fondlari mavjud. Talabalar boʻsh vaqtini mazmunli oʻtkazish maqsadida 9 mingdan ziyod badiiy adabiyotlar mavjud. Kutubxona doimiy ravishda talabalar bilan gavjum.

Большинство кардинальных реформ, проводимых в нашей стране, направлены на развитие сферы образования и повышение его качества. Мы все свидетели того, что какие бы программы и планы ни принимались в этой связи, во всех них учитываются интересы нашей молодежи, которая является нашим будущим.
Все мы глубоко понимали, что во вчерашнем обращении главы нашего государства Ш. Мирзиёева, Олий Мажлису Республики Узбекистан и народу Узбекистана основное внимание было уделено развитию образования и выводу его на новый качественный уровень. Прежде всего, это свидетельствует о том, что в быстро меняющуюся эпоху существует высокий спрос на конкурентоспособные кадры. Безусловно, современные технологии, материально-техническая база играют важную роль в развитии сферы образования.
Ургенчский государственный университет претерпел серьезные изменения за последние годы. Органичным продолжением такого творчества является современный информационно-ресурсный центр, расположенный на территории Технического факультета. Сегодня наши гости посетили этот Информационно-ресурсный центр и ознакомились с его условиями.
Вместо информации эта библиотека на 250 мест обслуживает студентов Технологического факультета и Филологии. Общий фонд состоит из 23 873 книг. В информационно-ресурсном центре созданы все условия для студентов. Имеются 2 больших учебных зала, компьютерные классы, фонды хранения литературы. Более 9000 художественных книг для студентов, чтобы они могли содержательно проводить свое свободное время. Библиотека постоянно переполнена студентами.