Joriy yil 26-dekabr sanasidan boshlab Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayevning fakultetlar kesimida universitet professor-oʻqituvchilari bilan uchrashuvlari boshlandi. Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Z.Ibragimov va rektor maslahatchisi R.Sharipov hamrohligidagi ilk uchrashuv Pedagogika fakulteti jamoasi bilan boʻlib oʻtdi.
▪️Uchrashuvda oʻtib borayotgan 2022-yil fakultet misolida sarhisob qilinib, kelgusi yil uchun rejalar belgilab olindi. Xususan, fakultet ilmiy salohiyati, eski yilda qilingan himoyalar soni tahlil qilindi, kafedra aʼzolari tomonidan nashr etilgan darslik, oʻquv qoʻllanma, monografiya va ilmiy maqolalar muhokama etilib, ilmiy salohiyatni oshirishda faollikka chaqirildi.
▪️Shuningdek, Prezidentimizning Oliy Majlisga va Oʻzbekiston xalqiga yoʻllagan Murojaatnomasida taʼlimga katta eʻtibor qaratilganligi haqida ham atroflicha toʻxtalib, bu oʻz navbatida pedagoglar jamoasi zimmasiga katta masʼuliyat yuklashi eʼtirof etildi. Taʼlimni yanada sifatli tashkil qilish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Maʼlumot oʼrnida: Hozirda Pedagogika fakultetida 6 ta kafedra va ularda asosiy shtatda jami 157 nafar professor-oʼqituvchilar faoliyat yuritmoqda. Fakultet ilmiy salohiyati 19 %ni tashkil etadi. Soʼnggi ikki yilda 3 nafar fan doktori (DSc) va 15 nafar falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun himoyalar qilingan.

С 26 декабря текущего года ректор Ургенчского государственного университета Б.Абдуллаев начал встречи с профессорами и преподавателями университета. Первая встреча состоялась с коллективом Педагогического факультета в сопровождении проректора по научной работе и инновационной деятельности З. Ибрагимова и советника ректора Р. Шарипова.
На встрече были подведены итоги прошедшего 2022 года на примере факультета, определены планы на следующий год. В частности, был проанализирован научный потенциал факультета, количество защит, выполненных в предыдущем году, обсуждены учебники, учебные пособия, монографии и научные статьи, изданные сотрудниками кафедры, и они были призваны к активным действиям в повышение научного потенциала.
Также в Послании Президента Олий Мажлису и народу Узбекистана было указано, что большое внимание уделяется образованию, и признано, что это, в свою очередь, накладывает большую ответственность на коллектив педагогов. Были поставлены задачи по повышению качества образования.
В завершение встречи свое мнение высказал коллектив факультета.
Для справки: В настоящее время Педагогический факультет имеет 6 кафедр и в общей сложности на них работает 157 профессоров и преподавателей. Научный потенциал факультета составляет 19%. За последние два года защищены 3 степени доктора наук (DSc) и 15 докторов философии (PhD).