Bugun, 30-dekabr kuni Gurlan tumanida Urganch davlat universiteti professor-o'qituvchilari tomonidan tashkil etilgan innovatsion korxonaning ochilish marosimi bo'lib o'tdi.
Ushbu korxona Kimyoviy texnologiyalar fakulteti olimlarining ilmiy ishlanmalari orqali yutib olingan "Mahalliy xomashyolar asosida import o'rnini bosuvchi zangni bir zumda tozalovchi modifikatorlar" startap loyihasi asosida tashkil etildi.
Endilikda korxonada metallarni zanglagan yuzalarini tozalovchi vositalar ishlab chiqariladi.
Ochilish marosimida Xorazm viloyati hokimligi, Gurlan tumani hokimligi vakillari hamda UrDU rahbariyati va professor-o'qituvchilari ishtirok etishdi.

Сегодня, 30 декабря, в Гурланском районе состоялась церемония открытия инновационной организации, организованная профессорами Ургенчского государственного университета.
Эта организация была создана на базе стартап-проекта «Моментальное удаление модификаторов ржавчины на основе местного сырья, замещающего импорт», выигранного благодаря научной разработке ученых Химико-технологического факультета.
Сейчас компания выпускает средства для очистки ржавых поверхностей металлов.
В церемонии открытия приняли участие представители правительства Хорезмской области, правительства Гурланского района, руководство УрГУ и профессорско-преподавательский состав.