Bugun, 28-yanvar kuni Urganch davlat universitetida boʻlib oʻtgan ushbu ochiq muloqot Oʻquv-uslubiy boshqarma boshligʻi Gʻ.Matlatipov, Marketing va talabalar amaliyoti boʻlimi boshligʻi Q.Yoʻldoshev hamda UrDU Matbuot kotibi M.Ahmedovalar boshchiligida tashkil qilindi. Unda universitet professor-o‘qituvchilari, Fizika-matematika fakultetining bitiruvchi talabalari, tyutorlari va ijtimoiy tarmoqlarda shaxsiy kanallarini yuritib kelayotgan yosh blogerlar ishtirok etishdi.
Uchrashuvda masʼullar tomonidan bitiruvchilar qanday kasbiy malakaga ega boʻlishi, xususan, bakalavriatni tamomlagan bitiruvchi oʻzining egallashi mumkin boʻlgan lavozimlarida samarali mehnat faoliyatini olib borishi, dunyoqarashi bilan bog‘liq tizimli bilimlarga ega bo‘lishi, gumanitar va ijtimoiy-iqtisodiy fanlar asoslarini, joriy davlat siyosatining dolzarb masalalarini bilishi, ijtimoiy muammolar va jarayonlarni mustaqil tahlil qila olishi, shuningdek, magistraturani tamomlagan bitiruvchi esa oʻzi mustaqil ilmiy tadqiqot yurita olishi, doktoranturada faoliyatini davom etishi mumkinligi haqida atroflicha ma'lumotlar berdilar.
Ochiq muloqotda talabalar yo'nalishlar kesimida bitiruvchilarni ishga joylashtirish masalalari va ishga joylashishda qo'yiladigan malaka talablari haqidagi bilimlarga ham ega bo'ldilar.

Сегодня, 28 января, этот открытый диалог, прошедший в УрГУ, был организован под руководством начальника отдела учебно-методического менеджмента Матлатипова Г., начальника отдела маркетинга и студенческой практики К. Юлдошева и пресс-секретаря УрГУ Ахмедовой М. . В нем приняли участие профессора и преподаватели вуза, аспиранты Физико-математического факультета, тьюторы и молодые блогеры, ведущие личные каналы в социальных сетях.
На встрече чиновники обсудили, какой профессиональной квалификацией должны обладать выпускники, в частности, как выпускник со степенью бакалавра должен уметь эффективно работать на занимаемых им должностях, иметь системные знания, связанные с мировоззрением, основы гуманитарных и социально-экономических наук, актуальная государственная политика. Также дали подробную информацию о способности разбираться в вопросах, уметь самостоятельно анализировать социальные проблемы и процессы, а также о том, что выпускник, закончивший магистратуру, может проводить самостоятельные научные исследования и продолжать работу в докторантуре.
В ходе открытого диалога студенты также получили знания о вопросах трудоустройства выпускников по специальности и квалификационных требованиях для трудоустройства.