Bugun, 28-yanvar kuni Urganch davlat universitetida boʻlib oʻtgan ushbu ochiq muloqot Oʻquv-uslubiy boshqarma boshligʻi Gʻ.Matlatipov, Marketing va talabalar amaliyoti boʻlimi boshligʻi Q.Yoʻldoshev hamda UrDU Matbuot kotibi M.Ahmedovalar boshchiligida tashkil qilindi. Unda universitet professor-o‘qituvchilari, Fizika-matematika fakultetining bitiruvchi talabalari, tyutorlari va ijtimoiy tarmoqlarda shaxsiy kanallarini yuritib kelayotgan yosh blogerlar ishtirok etishdi.
Uchrashuvda masʼullar tomonidan bitiruvchilar qanday kasbiy malakaga ega boʻlishi, xususan, bakalavriatni tamomlagan bitiruvchi oʻzining egallashi mumkin boʻlgan lavozimlarida samarali mehnat faoliyatini olib borishi, dunyoqarashi bilan bog‘liq tizimli bilimlarga ega bo‘lishi, gumanitar va ijtimoiy-iqtisodiy fanlar asoslarini, joriy davlat siyosatining dolzarb masalalarini bilishi, ijtimoiy muammolar va jarayonlarni mustaqil tahlil qila olishi, shuningdek, magistraturani tamomlagan bitiruvchi esa oʻzi mustaqil ilmiy tadqiqot yurita olishi, doktoranturada faoliyatini davom etishi mumkinligi haqida atroflicha ma'lumotlar berdilar.
Ochiq muloqotda talabalar yo'nalishlar kesimida bitiruvchilarni ishga joylashtirish masalalari va ishga joylashishda qo'yiladigan malaka talablari haqidagi bilimlarga ham ega bo'ldilar.

An open dialogue was held at Urganch State University on the topic
Today, January 28, this open dialogue, held at Urganch State University, was organized under the leadership of Head of Educational and Methodological Management Department G. Matlatipov, Head of Marketing and Students Internship Department K.Yuldoshev and Press Secretary of UrSU M. Ahmedova. It was attended by professors and teachers of the university, graduate students of the Faculty of Physics and Mathematics, tutors, and young bloggers who maintain personal channels on social networks.
At the meeting, the officials discussed what kind of professional qualifications the graduates should have, in particular, how a graduate with a bachelor's degree should be able to carry out effective work in the positions he can occupy, have systematic knowledge related to worldview, the basics of humanitarian and socio-economic sciences, the current state policy. They also gave detailed information about the ability to know the issues, be able to independently analyze social problems and processes, as well as the fact that a graduate who has completed the master's degree can conduct independent scientific research and continue his work in the doctoral program.
During the open dialogue, students also gained knowledge about issues of employment of graduates in the field of study and qualification requirements for employment.