2023-yildan boshlab Rossiya Federatsiyasining Sankt-Peterburg davlat universitetiga qarashli Tilni bilish bo‘yicha test sinovi markazi va Urganch davlat universiteti o‘rtasidagi shartnomaga muvofiq, hamkor oliy ta’lim muassasasining mutaxassislari tomonidan viloyatimizning umumiy o‘rta ta’lim maktablari o‘qituvchilariga xalqaro darajadagi sertifikat berish bo‘yicha sinovlar o‘tkazilishi yo‘lga qo‘yildi.
Jumladan, ushbu sinovlarning birinchi sessiyasi joriy yilning 3-fevral kuni Urganch davlat universitetida o‘tkazildi. Har bir sinov 5 subtestni o‘z ichiga oladi: o‘qish, yozish, tinglab tushunish, gapirish, leksika-grammatika.
Ushbu sinovlarning birinchi sessiyasi chet ellik mutaxassis Oleg Ivanovich Kriniskiy va Nizomiy nomidagi TDPU mutaxassisi Yuliya Matenovalar tomonidan o‘tkazildi.

Starting from 2023, in accordance with the contract between the Center for Language Proficiency Testing under St. Petersburg State University of the Russian Federation and Urganch State University, experts from the partner higher education institution will provide teachers of general secondary schools of our region with International certification tests have been launched.
In particular, the first session of these tests was held on February 3 of this year at Urganch State University. Each test includes 5 subtests: reading, writing, listening comprehension, speaking, vocabulary and grammar.
The first session of these tests was conducted by foreign specialist Oleg Ivanovich Krynisky and Yulia Matenova, specialist of TSPU named after Nizami.