Bugun, 9-fevral kuni Urganch davlat universiteti Filologiya, Texnika hamda Pedagogika fakultetlari hamkorligida ulugʻ shoir va mutafakkir Alisher Navoiy tavalludining 582 yilligiga bag'ishlangan "Navoiyga ehtirom" mavzusida ma'naviy-ma'rifiy tadbir tashkil etildi.
Ulugʻ shoir asarlarining badiiy koʻrgazmasi bilan boshlangan tadbirni UrDU birinchi prorektori S.Davletov kirish soʻzi bilan ochib berdi. Hazrat Navoiy shaxsiga toʻxtalib, Uchinchi Renessans poydevori yaratilayotgan bugungi kunda Alisher Navoiyning bezavol adabiy merosini chuqur o‘rganish va ommalashtirish har qachongidan muhimligini taʼkidladi. Shuningdek, “Oʻzbek tili va adabiyoti” kafedrasi mudiri S.Matkarimovaning maʼruzasi tinglandi.
Tadbirda talabalar tomonidan Navoiyning g‘azal va ruboyilaridan namunalar o‘qilib, sahna ko'rinishlari namoyish etildi.

Today, on February 9, a spiritual and educational event dedicated to the 582nd anniversary of the birth of the great poet and thinker Alisher Navoi on the theme "Respect to Navoi" was organized in cooperation with the faculties of Philology, Technology and Pedagogy of Urganch State University.
The event, which began with an art exhibition of the great poet's works, was opened by the first vice-rector of UrSU S. Davletov with an introduction. Touching upon the personality of Hazrat Alisher  Navoi, emphasized that now when the foundation of the Third Renaissance is being created, it is more important than ever to in-depth study and popularize the rich literary heritage of Navoi. Also, the lecture of S. Matkarimova, head of the "Uzbek language and literature" department, was heard.