Prezident ta'lim muassasalari agentligi tizimidagi Ogahiy ijod maktabi va Urganch davlat universiteti bilan hamkorligi doirasida mazkur maktabda Filologiya fakulteti professor-o'qituvchilari tomonidan muntazam ravishda mahorat darslari olib borilmoqda.
Xususan, 17-fevral kuni Filologiya fakulteti “O'zbek tili va adabiyoti” kafedrasi dotsenti I.Ismoilov "Ogahiy ijodining Xorazm adabiy muhitida tutgan oʻrni" mavzusida mahorat darsi tashkil qildi.
Darsda Ogahiy fasohatli shoir, mohir tarjimon, davlat arbobi va zukko tarixchi olim ekanligi hamda shoir ijodida aruz vaznining mohirona qoʻllanilishi haqidagi ma'lumotlarga alohida to'xtalib o'tildi. Mahorat darsi noan'anaviy tarzda yangi pedagogik texnologiyalar asosida olib borildi.

Мастер-классы регулярно проводятся профессорами Филологического факультета в этой школе в рамках сотрудничества со школой творчества Огахи в системе Агентства президентских образовательных учреждений и Ургенчского государственного университета.
В частности, 17 февраля доцент кафедры «Узбекский язык и литература» Филологического факультета И.Исмаилов организовал мастер-класс на тему «Место творчества Огахи в литературной среде Хорезма».
На уроке особое внимание было обращено на то, что Огахи красноречивый поэт, искусный переводчик, государственный деятель и умный историк и ученый, а также на умелое использование веса аруз в творчестве поэта. Мастер-класс был проведен нестандартно на основе новых педагогических технологий.