“Abu Rayhon Beruniyning ijtimoiy-falsafiy qarashlari” mavzusida ilmiy konferensiya o‘tkazildi
2023-yil 24-fevral kuni Urganch davlat universiteti, Xorazm Ma’mun akademiyasi hamda Respublika ma’naviyat va ma’rifat markazi viloyat bo‘limi hamkorligida buyuk alloma Abu Rayhon Beruniy tavalludining 1050 yilligi munosabati bilan “Abu Rayhon Beruniyning ijtimoiy-falsafiy qarashlari” mavzusida ilmiy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Unda Xorazm Maʼmun akademiyasi olimlari, ilmiy xodimlari, universitet rahbariyati, Tarix fakulteti fakulteti professor-o‘qituvchilari, barcha fakultetlar talaba-yoshlari hamda Zoom platformasi orqali bir guruh taniqli olimlar ishtirok etdilar.
Anjumanni UrDU Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori, t. f.d., prof. S.Davletov kirish soʻzi bilan ochib berib, moderatorlik qildi.
Konferensiyada soʼzga chiqqanlar, jumladan, O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi azosi, taniqli adib Q.Muhammadrizo “Abu Rayhon Beruniy” nomli trilogiyasi yuzasidan ilmiy-badiiy qarashlari bilan, UrDU “O‘zbekistonda demokratik jamiyat qurish nazariyasi” kafedrasi mudiri, prof. M.Xajiyeva “Yoshlar dunyoqarashini shakllantirishda Abu Rayhon Beruniyning ma‘naviy merosini o‘rni va roli”, “Tarix” kafedrasi professori Q.Sobirov “Abu Rayhon Beruniy davri ilmiy qarashlarining tarixiy negizlari”, Urganch davlat universiteti tuzilmasidagi “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyi direktori, t.f.n. dots. Y.Rahmonova “Abu Rayhon Beruniyning hayoti va jahon tamadduni rivojiga qo‘shgan hissasi”, UrDU “Fizika” kafedrasi o‘qituvchisi O.Avezmurotov “Abu Rayhon Beruniy asarlarida olam tuzilishining geliotsentrik  qarashlari” mavzularida maʼruza qildilar.
Shuningdek, Zoom dasturi orqali Imom Buxoriy xalqaro ilmiy tadqiqot markazi direktori maslahatchisi, f. f.d., prof. B.Toʼrayevning “Abu Rayhon Beruniy falsafasida sinergetik tafakkur elementlari”, Xorazm Maʼmun akademiyasi kichik ilmiy xodimi Sh.Matyoqubov “Maʼmuniylar davrida Maʼmun akademiyasining tashkil topishi va unda Abu Rayhon Beruniyning ilmiy faoliyati”, Xorazm Maʼmun akademiyasi ilmiy kotibi D.Ro‘zmetov “Abu Rayhon Beruniy geografiyasi”  mavzusidagi maʼruzalari tinglandi.
Ilmiy anjuman yalpi yig‘ilishining muhokamalaridan so‘ng, o‘z ishini sho‘balarga bo‘lingan holda davom ettirdi.

Состоялась научная конференция на тему «Социально-философские взгляды Абу Райхана Беруни».
24 февраля 2023 года, по случаю 1050-летия со дня рождения великого ученого Абу Райхана Беруни, "Социально-философские взгляды Абу Райхана Беруни" совместно с Ургенчским государственным университетом, Хорезмской академией Мамун и региональным филиалом Республиканского центра духовности и просвещения была проведена научная конференция был проведен.
В нем приняли участие ученые, научные сотрудники Хорезмской академии Мамун, руководство университета, профессора и преподавательский состав исторического факультета, студенты всех факультетов, а также группа известных ученых через платформу Zoom.
Конференцию открыл первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительским вопросам УрГУ, доктор исторических наук, профессор С. Давлетов, который представил и выступил модератором.
Среди выступавших на конференции был член Союза писателей Узбекистана, известный писатель К. Мухаммадризо с его научными и художественными взглядами на трилогию "Абу Райхан Беруни", заведующий кафедрой "Теория построения демократического общества в Узбекистане", проф. М. Хаджиева "Место и роль духовного наследия Абу Райхана Беруни в формировании мировоззрения молодежи", К. Собиров, профессор кафедры "История", "Исторические основы научных воззрений эпохи Абу Райхана Беруни", "Музей жертв репрессий" в структуре Урганчского государственного университета” директор музея, к.ф.н. доц. Ю. Рахмонова прочитала лекцию на тему "Жизнь Абу Райхана Беруни и вклад в развитие мировой цивилизации", О. Авезмуротов, преподаватель кафедры "Физика" УрСУ, прочитал лекцию на тему "Гелиоцентрические взгляды на строение Вселенной в работах Абу Райхана Беруни".
Также, в рамках программы Zoom, советник директора Международного научно-исследовательского центра Имама Бухари, доктор филологических наук, проф. "Элементы синергетического мышления в философии Абу Райхана Беруни" Б. Тораева, Ш. Матекубова, младшего научного сотрудника Хорезмской академии Мамун, "Основание академии Мамун в период Мамунизма и научная деятельность Абу Райхана Беруни" Д. Розметова, ученого секретаря Хорезмской академии Мамун Академии были заслушаны "лекции Абу Райхона Беруни по географии".
После обсуждений на пленарном заседании научная конференция продолжила свою работу, разделившись на секции.