Prezident ta'lim muassasalari agentligi tizimidagi Ogahiy ijod maktabi va Urganch davlat universiteti bilan hamkorlikda reja jadvalga ko'ra Filologiya fakulteti professor-o'qituvchilari tomonidan mahorat darslari olib borilmoqda.
Joriy yilning 17-fevral kuni Filologiya fakulteti O'zbek tili va adabiyoti kafedrasi dotsenti I.Ismoilov mazkur maktabda "Ogahiy ijodining Xorazm adabiy muhitida tutgan oʻrni" mavzusida mahorat darsi tashkil qildi.
Darsda Ogahiy fasohatli shoir, mohir tarjimon, davlat arbobi va zukko tarixchi olim ekanligi hamda shoir ijodida aruz vaznining mohirona qoʻllanilishi haqidagi ma'lumotlarga alohida to'xtalib o'tildi. Mahorat darsi noan'anaviy tarzda yangi pedagogik texnologiyalar asosida olib borildi.

Мастер-классы проводятся профессорами и преподавателями филологического факультета в соответствии с графиком совместно со Школой творческого творчества Агентства Президента по образованию и Ургенчского государственного университета.
17 февраля с.г. доцент кафедры узбекского языка и литературы филологического факультета Исмаилов И. организовал в этой школе семинар на тему «Роль творчества Огахи в литературной среде Хорезма».
На уроке особое внимание было обращено на то, что Огахи красноречивый поэт, искусный переводчик, государственный деятель и умный историк и ученый, а также на умелое использование веса аруз в творчестве поэта. Мастер-класс был проведен нестандартно на основе новых педагогических технологий.