Yoʻl-transport hodisalarining barvaqt oldini olish, bu borada amalga oshirilayotgan ishlar samaradorligini oshirish, transport va piyodalar, jumladan, yoshlar ishtirokidagi YTHlarning oldini olish borasida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish – inson umri uchun nihoyatda muhim masala sanaladi.
Bugun, 10-mart kuni Urganch davlat universiteti talaba-yoshlari ishtirokida Xorazm viloyati Ichki ishlar bosh boshqarmasi, Yо‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi tomonidan tashkil etilgan profilaktik tadbirdan koʻzlangan maqsad ham aynan yoshlar oʻrtasidagi turli YTHlarini barvaqt oldini olishga qaratilganligi bilan ahamiyatlidir.
Tadbirni UrDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori S.Davletov ochib berib, ushbu tushuntirish targ‘ibot tadbirining mohiyati haqida talabalarga maʼlumot berdi.
Tadbirda yо‘l harakati qoidalarini talaba-yoshlarga tushuntirish va targ‘ib qilish maqsadida Xorazm viloyati IIB Yо‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi boshligʻi oʻrinbosari, mayor S.Xolbayev va ushbu boshqarmaning Axborot xizmati rahbari, mayor M.Berdiyevlar soʻzga chiqdilar.
Bugungi kunda viloyatimizda YTHlarining soni ortib boryotganligi va bularning aksariyatida yoshlarning ishtiroki kuzatilayotganligi haqida hayotiy misollar bilan toʻxtalib, talabalarni yoʻl harakati xavfsizligi qoidalariga toʻliq rioya qilishga va ogohlikka chaqirdilar.
Profilaktik tadbir doirasida Yо‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi tomonidan tashkil etilgan avtokarvon atrofida ham qizgʻin muloqot davom etdi.

Early prevention of road traffic accidents, improvement of the efficiency of the work carried out in this regard, and elimination of identified shortcomings in the prevention of accidents involving vehicles and pedestrians, including young people, is an extremely important issues for human life.
Today, on March 10, with the participation of students and the youth of Urganch State University, the goal of the preventive event organized by the General Department of Internal Affairs, Road Safety Department of Khorezm region is significant in that it is aimed at early prevention of various accidents among young people.
The event was opened by S. Davletov, the first vice-rector for Youth Affairs and Spiritual-Educational Work of UrSU, and informed the students about the nature of this educational event.
Major S. Holbayev, the deputy head of the Khorezm Region, Department of Internal Affairs, Road Traffic Safety Department, and Major M. Berdiyev, the head of the Information Service of this department, spoke at the event in order to explain and promote traffic rules to students and the youth.
Today, the number of road accidents in our region is increasing and young people are involved in most of them.
As part of the preventive event, the intense dialogue continued around the motorcade organized by the Road Safety Department.