Oliy ta’lim tizimi - Yangi O‘zbekistonni barpo etuvchi muhim omildir. Ta’lim tizimi salohiyati qancha baland bo‘lsa, islohotlar maqsadiga erishish imkoniyati shuncha katta bo‘ladi. Shu sababdan ta’lim salohiyatiga putur yetkazadigan muammolarni oldini olish bugungi kunning eng dolzarb vazifasi sanaladi.
Shu munosabat bilan bugun Urganch davlat universiteti Pedagogika fakulteti Boshlang‘ich ta’lim hamda Madaniyat va san’at muassasalarini tashkil etish va boshqarish yo‘nalishlarining 3-kurs talabalari ishtirokida “Oliy taʼlim muassasalarida korrupsiyaviy holatlarning kelib chiqishi” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Unda UrDU rektori maslahatchisi R.Sharipov, Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” tizimini boshqarish bo‘lim boshligʻi H.Shihova, Pedagogika fakulteti dekani A.Xudayberganov hamda tyutorlar qatnashdilar.
Ochiq muloqotda oliy ta’lim sohasida uchrashi mumkin boʻlgan turli salbiy holatlar, xususan, manfaatlar to‘qnashuvi, plagiatdan foydalanish, bilimlarni baholashdagi tanish-bilishlik, ularni keltirib chiqaruvchi sabab va sharoitlar atroflicha tahlil qilindi hamda ularni oldini olish bo‘yicha zarur tavsiyalar berildi.
Korrupsion holatlar talabalarga nafaqat talabalik davrida balki butun hayoti davomida salbiy oqibatlarga olib kelishi bir necha misollar orqali tushuntirib o’tildi.

Система высшего образования является важным фактором в построении нового Узбекистана. Чем выше потенциал системы образования, тем больше шансов на достижение целей реформ. По этой причине профилактика проблем, наносящих ущерб образовательному потенциалу, считается наиболее актуальной задачей современности.
В связи с этим сегодня был организован круглый стол на тему «Происхождение коррупционных ситуаций в высших учебных заведениях» с участием студентов 3 курса Педагогического факультета Ургенчского государственного университета.
В нем приняли участие советник ректора УрГУ Р.Шарипов, Х.Шихова, заведующая кафедрой противодействия коррупции «Комплаенс-контроль», А.Худайберганов, декан Педагогического факультета, тьюторы.
В открытом диалоге были тщательно проанализированы различные негативные ситуации, с которыми можно столкнуться в сфере высшего образования, в частности, конфликт интересов, использование плагиата, фамильярность в оценке знаний, причины и условия, их вызывающие, и даны необходимые рекомендации по их профилактике.
Студентам на нескольких примерах разъяснялось, что коррупционные дела имеют негативные последствия не только в студенческий период, но и на всю жизнь.
Была дана информация о законах и подзаконных актах, направленных на предупреждение коррупционных проявлений, систематической борьбе с коррупцией на основе принципа «Вакцина честности», содержании новых нормативно-правовых актов.