Keyingi yillarda inson qadrini ulug‘lash, uning huquq va manfaatlarini himoya qilish, aholiga qulay shart-sharoitlar yaratish borasida salmoqli ishlar olib borilmoqda. Qisqa davr ichida mamlakatimizda yangilanishlar nafasi kirib bormagan birorta soha va tarmoq, shahar va tuman, qishloq va mahalla qolmadi. Xususan, Xorazm viloyatida ham ayniqsa, chekka-chekka qishloqlardagi aholining turmush tarzini obod qilishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Bugun Urganch davlat universiteti talabalari ishtirokida oʻtkazilgan tadbirda ham Prezidentimiz Sh.Mirziyoyev tashabbusi bilan “Inson qadri uchun” tamoyili asosida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli ishlar Xorazm viloyati misolida eʼtirof etildi.
Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Prezident Administratsiyasi masʼul xodimi Sh.Satimov, UrDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori S.Davletov, Oʻzbekiston Yoshlar ishlari agentligi Xorazm viloyati boshqarmasi boshligʻi oʻrinbosari F.Boltayevlar 2023-yil - “Inson eʼtibor va sifatli taʼlim yili” davlat dasturi doirasida viloyatimizda aholi turmush sharoitlarini yaxshilashga qaratilayotgan ishlar hamda mazkur jarayonlarni keng jamoatchilikka, qolaversa, yoshlarga yetkazish borasida atroflicha fikr yuritdilar.
Tadbir davomida kun tartibidan oʻrin olgan mavzu doirasida videolavhalar namoyish etildi.
Tadbir mehmonlari talaba-yoshlar bilan dildan suhbat qurib, davlatimiz tomonidan yaratilayotgan sharoitlardan unumli foydalanishga va muntazam kitob mutolaa qilishga chaqirdilar.

В последние годы проведена значительная работа по уважению человеческого достоинства, защите его прав и интересов, созданию благоприятных условий для населения. За короткий период времени в нашей стране не было ни одной отрасли и сети, города и района, села и микрорайона, которых не коснулось бы дыхание инноваций. В частности, в Хорезмской области особое внимание уделяется улучшению быта жителей отдаленных сел.
На состоявшемся сегодня мероприятии с участием студентов Ургенчского государственного университета были проведены масштабные работы на основе принципа «Во имя достоинства человека» по инициативе Президента Ш. Мирзиёева были признаны примером Хорезмской области.
На мероприятии Ш. Сатимов, ответственный сотрудник Администрации Президента Республики Узбекистан, Давлетов С., первый проректор по делам молодежи и духовно-воспитательной работе УрГУ, Болтаев Ф., заместитель начальника Хорезмского областного управления по делам молодежи Агентство дел Узбекистана, 2023 год - «Год человеческого внимания и качественного образования» в рамках госпрограммы задумались о работе, направленной на улучшение условий жизни населения в нашем регионе, а также о донесении этих процессов широкой публике, а тем более молодежи.
Во время мероприятия были показаны видеоролики в рамках программы.
Гости мероприятия побеседовали со студентами по душам и призвали их с пользой использовать созданные нашим государством условия и регулярно читать книги.