Bugun Urganch davlat universiteti rektori B.I.Abdullayev va Butunjahon turizm tashkiloti eksperti Jim Jessamine o’rtasida uchrashuv bo’lib o’tdi. Uchrashuv davomida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki tomonidan jalb qilingan Butunjahon turizm tashkiloti ekspertlari Xorazm viloyatida turizm mahsulotlarini diversifikatsiyalash strategiyasini ishlab chiqish bo’yicha izlanishlarni olib borayotganliklarini va bunda Urganch davlat universitetining roli alohida ahamiyatga ega ekanligini ta’kidlab o’tishdi.
Shuningdek, muloqot chog’ida Xorazm viloyatida turizm sohasini rivojlantirishda joylashtirish vositalari va xizmat ko'rsatish sifatini oshirish, soha uchun mutaxassislar tayyorlash yuzasidan fikrlar almashildi. Xiva va Bog’ot tumanlarini turistik salohiyatini yanada oshirish borasida strategik yo’nalishlarni hamkorlikda ishlab chiqish zarurati borligi ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunida xalqaro ekspertlar shuningdek, Urganch davlat universiteti professor-o’qituvchi, talaba va tadqiqotchilar o’rtasida viloyatning turizm salohiyatini oshirish, mehmonxonalar asosida zamonaviy kasbga yo’natirilgan turizm maktabini tashkil etish bo’yicha, sohaga mutaxassislarni tayyorlash borasida hamkorlik olib borish uchun istiqboldagi yo’nalishlar belgilab olindi.

Today, a meeting was held between the rector of Urganch State University B. I. Abdullayev and Jim Jessamine, an expert of the World Tourism Organization. During the meeting, the experts of the World Tourism Organization engaged by the European Bank for Reconstruction and Development emphasized that they are conducting research on the development of the strategy of diversification of tourism products in the Khorezm region, and that the role of the Urganch State University is of particular importance in this.
Also, during the dialogue, ideas were exchanged regarding the development of tourism in the Khorezm region, the means of accommodation and the improvement of the quality of service, and the training of specialists in the field. It was noted that there is a need to jointly develop strategic directions to further increase the tourist potential of Khiva and Bogot districts.
At the end of the meeting, international experts and professors, students and researchers of Urganch State University agreed to increase the tourism potential of the region, establish a tourism school based on hotels, and train specialists in the field. directions have been set.