Bugun Urganch davlat universiteti rektori B.I.Abdullayev va Butunjahon turizm tashkiloti eksperti Jim Jessamine o’rtasida uchrashuv bo’lib o’tdi. Uchrashuv davomida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki tomonidan jalb qilingan Butunjahon turizm tashkiloti ekspertlari Xorazm viloyatida turizm mahsulotlarini diversifikatsiyalash strategiyasini ishlab chiqish bo’yicha izlanishlarni olib borayotganliklarini va bunda Urganch davlat universitetining roli alohida ahamiyatga ega ekanligini ta’kidlab o’tishdi.
Shuningdek, muloqot chog’ida Xorazm viloyatida turizm sohasini rivojlantirishda joylashtirish vositalari va xizmat ko'rsatish sifatini oshirish, soha uchun mutaxassislar tayyorlash yuzasidan fikrlar almashildi. Xiva va Bog’ot tumanlarini turistik salohiyatini yanada oshirish borasida strategik yo’nalishlarni hamkorlikda ishlab chiqish zarurati borligi ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunida xalqaro ekspertlar shuningdek, Urganch davlat universiteti professor-o’qituvchi, talaba va tadqiqotchilar o’rtasida viloyatning turizm salohiyatini oshirish, mehmonxonalar asosida zamonaviy kasbga yo’natirilgan turizm maktabini tashkil etish bo’yicha, sohaga mutaxassislarni tayyorlash borasida hamkorlik olib borish uchun istiqboldagi yo’nalishlar belgilab olindi.

Сегодня состоялась встреча ректора Ургенчского государственного университета Б.И.Абдуллаева с экспертом Всемирной туристской организации Джимом Джессамином. В ходе встречи эксперты Всемирной туристской организации, привлеченные Европейским банком реконструкции и развития, подчеркнули, что они проводят исследования по разработке стратегии диверсификации туристических продуктов в Хорезмской области, и что роль Ургенчского государственного Особое значение в этом имеет университет.
Также в ходе диалога состоялся обмен мнениями относительно развития туризма в Хорезмской области, средств размещения и повышения качества обслуживания, подготовки специалистов в данной области. Отмечалась необходимость совместной разработки стратегических направлений дальнейшего повышения туристического потенциала Хивинского и Боготского районов.
В завершение встречи международные эксперты и профессора, студенты и научные сотрудники Ургенчского государственного университета договорились об увеличении туристического потенциала региона, создании школы туризма на базе гостиниц, подготовке специалистов по заданным направлениям.