Bugun, 28-aprel kuni Urganch davlat universitetida Iqtisodiyot fakulteti tashabbusi bilan «Mintaqani kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari» mavzusidagi хalqaro ilmiy va amaliy konferensiya ish boshladi.
Unda Iqtisodiyot fakulteti professor-oʻqituvchilari, doktorant, magistr va talaba-yoshlari bilan bir qatorda mamlakatimizning iqtisodchi olimlari, xorijning Malayziya, Ispaniya, Germaniya, Italya, Rossiya Federatsiyasi, Ukraina, Ozarbayjon singari davlatlarining oliy taʼlim muassasalaridan professorlar, fan nomzodlari, ishtirok etishmoqda.
Xalqaro konferensiya 9 ta sho’bada tashkil etildi va jami 80 ta maqola qabul qilindi.
Iqtisodiyot fakulteti dekani, i.f.d., prof. I.Abdullayev moderatorlidagi anjumanni UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo’yicha prorektori, dots. Z.Ibragimov kirish soʼzi bilan ochib berib, konferensiya ishga rivoj tiladi.
Konferensiyaning yalpi majlisida Qishloq xo‘jaligi bozorlari, marketing va jahon qishloq xo‘jaligi savdosi bo‘limi ilmiy xodimi, Leybnits o‘tish davridagi iqtisodiyotda qishloq xo‘jaligini rivojlantirish instituti (IAMO; Germaniya) vakili Dr. Ihtiyor Bobojonov “Qishloq xo'jaligi sug'urtasi orqali iqlimga chidamlilikni oshirish”, Iqtisod fanlari nomzodi, “Iqtisodiyot va menejment” kafedrasi katta o‘qituvchisi, Qozon (Volga) federal universitetining Yelabuga instituti (Rossiya) vakili Axmetshin Elvir “Munirovich Raqamli transformtsiyalash sharoitida mintaqadagi universitetlar infratuzilmasini boshqarishdagi yondashuvlar”, iqtisodiyot fanlari nomzodi, "Davlat menejment universiteti" Federal davlat byudjeti oliy ta'lim muassasasi Madaniyat, kino, televidenie va ko'ngilochar industriya sohasida menejment bo'limi boshlig'i (Moskva, Rossiya Federatsiyasi) Vorontsova Yulya Vladimirovna “Yagona raqamli makonda tarmoqning mintaqalararo o'zaro ta'siri uchun platforma yaratish asosida hududlarni rivojlantirish”, Urganch davlat universiteti professori, i.f.d. Baxtiyor Ruzmetov “Mintaqaviy iqtisodiyotni kompleks rivojlantirish metodologiyasi” hamda Urganch davlat universiteti professori, i.f.d. Tangribergan Do'schanov “Xorazm viloyatida innovatsion tibbiy xizmatlarni joriy etishning ustuvor yo‘nalishlarini prognoz qilish” singari mavzularda maʼruzalar qilishdi. Shuningdek, Zoom dasturi orqali Malayziya va Italiyadan professorlarning fikrlari tinglandi.

Сегодня, 28 апреля, в Ургенчском государственном университете по инициативе Экономического факультета стартовала международная научно-практическая конференция на тему «Приоритетные направления комплексного социально-экономического развития региона».
Помимо профессоров и преподавателей Экономического факультета, докторантов, магистров и студентов, экономистов нашей страны, профессоров и кандидатов наук из высших учебных заведений зарубежных стран, таких как Малайзия, Испания, Германия, Италия, Российская Федерация, Украина , Азербайджан участвуют в нем.
Международная конференция была организована по 9 направлениям, всего было принято 80 статей.
Конференция под председательством декана Экономического факультета, к.э.н., проф. И.Абдуллаева, принял проректор УрГУ по научной работе и инновациям, доц. З. Ибрагимов открыл конференцию вступительным словом и пожелал продвижения в работе.
На пленарном заседании конференции выступил научный сотрудник отдела аграрных рынков, маркетинга и мировой торговли аграрной продукцией, представитель Института развития сельского хозяйства в странах с переходной экономикой им. Лейбница (IAMO; Германия) д-р Ихтиёр Бободжонов на тему устойчивости через агрострахование», к.э.н., старший преподаватель кафедры «Экономика и управление», представитель Елабужского института Казанского (Приволжского) федерального университета (Россия) Ахметшин Эльвир на тему «Мунирович в условиях подходов цифровой трансформации к управлению инфраструктурой вузов региона», кандидат экономических наук, «Университет государственного управления», заведующая кафедрой управления в сфере культуры, кино, телевидения и индустрии развлечений ФГБОУ ВО Высшее образование (Москва, Российская Федерация) Воронцова Юлия Владимировна по теме «Развитие регионов на основе создания платформы межрегионального сетевого взаимодействия в едином цифровом пространстве», профессор Ургенчского государственного университета, к.э.н. Бахтиёр Рузметов на тему «Методика комплексного развития региональной экономики» и профессор Ургенчского государственного университета, к.э.н. Тангриберган Дощанов выступил с лекциями на такие темы, как «Прогнозирование приоритетов внедрения инновационных медицинских услуг в Хорезмской области». Также через программу Zoom были услышаны мнения профессоров из Малайзии и Италии.