Hindiston Respublikasining Toshkentdagi elchixonasidan ikkinchi kotib janob Srinivasan Mani hamda Hindiston madaniyati oʻqituvchisi (yoga oʻqituvchisi) Sudha xonimlar “Xalqaro yoga kuni” munosabati bilan 16-iyun kuni Urganch va Xiva shahrida tashkil etilayotgan tadbirlarda ishtirok etish maqsadida viloyatimizga tashriflari doirasida bugun Urganch davlat universitetida boʻldilar.
Mehmonlarni UrDU Oʻquv ishlari boʻyicha prorektori, prof. S.Xodjaniyozov hamda “Ingliz tili va adabiyoti” kafedrasi mudiri, prof. J.Ermetovalar extirom bilan kutib olgach, tomonlarning rasmiy muloqoti boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda Oʻzbekiston va Hindiston oʻrtasidagi madaniy va gumanitar aloqalar, oʻzaro doʻstlik rishtalari haqida iliq fikrlar bildirildi. 2015-yildan beri anʼanaviy oʻtkazilib kelinayotgan “Xalqaro yoga kuni” tadbirlari bu doʻstlik aloqalarini yanada mustahkamlashiga ishonch bildirildi. Mehmonlar hamkorlikdagi “India study room” loyihasi va Hindistonda taʼlim olishni xohlaganlar uchun “ITEC” grant loyihalarini yanada kengaytirish va rivojlantirish borasida takliflarini bildirdilar.
Muloqot yakunida mehmonlarga professor O.Jumaniyozov va shogirdi D.Jumaniyozovalar tomonidan qadimgi hind tili - sanskrit tili haqida yozilgan "Bobotil" nomli kitobining ilk nusxasi taqdim qilindi.

Г-н Шринивасан Мани, второй секретарь Посольства Республики Индии в Ташкенте, и г-жа Судха, преподаватель индийской культуры (преподаватель йоги), посетили сегодня Ургенчский государственный университет в рамках своего визита в нашу область для участия в мероприятия, организованные в Ургенче и Хиве 16 июня в связи с Международным днем йоги.
Гостей приветствовали проректор по учебной работе УрГУ, профессор С.Ходжаниезов и заведующая кафедрой «Английский язык и литература», профессор Ж.Эрметова, тепло приветствовали их, после чего состоялась официальная встреча сторон.
На встрече были высказаны теплые мысли о культурно-гуманитарных отношениях между Узбекистаном и Индией, а также об узах взаимной дружбы. Была надежда, что мероприятия «Международный день йоги», которые традиционно проводятся с 2015 года, еще больше укрепят эту дружбу. Гости внесли предложения по дальнейшему расширению и развитию совместного проекта «India Study Room» и стипендиальных проектов «ITEC» для желающих учиться в Индии.
В завершение встречи гостям был вручен первый экземпляр книги «Боботил», написанной профессором О. Джуманиёзовым и его учеником Д. Джуманиёзовым о древнеиндийском языке – санскрите.