Joriy yilning 9-iyul kuni yurtimizda bo‘lib o‘tgan muhim siyosiy jarayon, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga saylovda xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtirok qilish uchun viloyatimizga tashrif buyurgan Germaniyaning Gamburg universiteti iqtisod bo‘yicha professori Zigfrid Shoppe bugun Urganch davlat universitetida bo‘ldi.
Professor Zigfrid Shoppeni universitet asosiy o‘quv binosida oliygoh rahbariyati iliq kutib oldi. Janob Zigfrid Shoppe bilan uchrashuvda O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor S.Xodjaniyozov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Z.Ibragimov, bevosita Germaniya oliy ta‘lim muassasalari bilan hamkorlik qilib turgan fakultetlar vakillari, jumladan, Iqtisodiyot fakulteti dekani I.Abdullayev hamda fakultet professor-o‘qituvchilari, Xorijiy filologiya fakulteti dekan Z.Jumaniyozov hamda fakultet professor-o‘qituvchilari, xalqaro aloqalar bo‘limi xodimlari ishtirok etishdi.
Ushbu uchrashuvdan ko‘zlangan asosiy maqsad Gamburg universiteti bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, bu borada o‘zaro kelishib olishdan iborat bo‘ldi.
Uchrashuvda professor Zigfrid Shoppe Germaniya oliy ta’lim muassasalaridagi ta’lim va ilmiy tadqiqot ishlari yuzasidan ma’lumotlar berdi, Gamburg universitetining tashkil etilishi va bugungi kundagi faoliyati, keng imkoniyatlari haqida to‘xtaldi.
O‘z o‘rnida mehmon Urganch davlat universiteti bilan ham yaqindan tanishtirildi. Xususan, bugungi kunda hamkorlik aloqalari yo‘lga qo‘yilgan Germaniya oliy ta’lim muassasalari, mavjud loyihalar doirasida amalga oshirilayotgan ishlar atroflicha tahlil qilindi. UrDU jamoasi Gamburg universiteti bilan ilmiy-tadqiqot, ta’lim borasida o‘zaro hamkorlik qilish istagini bildirdi. Bunda avvalo, professor-o‘qituvchilar almashinuvidan boshlash maqsad muvofiqligi ta’kidlandi.
Tomonlar o‘zaro fikr almashib, ta’limdagi yutuq va muammolar tahlil qilingach, Urganch davlat universiteti va Gamburg universiteti o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga kelishib olindi.

Siegfried Schoppe, professor of economics at the University of Hamburg, Germany, who visited our region as an international observer in the important political process that took place in our country on July 9, the presidential election of the Republic of Uzbekistan, visited Urganch State University today.
Professor Siegfried Schoppe was warmly welcomed by the management of the university in the main educational building of the university. At the meeting with Mr. Siegfried Schoppe, Vice-Rector for Academic Affairs S. Khodjaniyozov, Vice-Rector for Research and Innovations Z. Ibragimov, representatives of faculties directly cooperating with German higher education institutions, including Dean of the Faculty of Economics I. Abdullayev and professors and teachers of the faculty, dean of the Faculty of Foreign Philology Z. Jumaniyozov and professors and teachers of the faculty, employees of the international relations department took part.
The main goal of this meeting was to establish cooperation with the University of Hamburg, to mutually agree on this.
At the meeting, Professor Siegfried Schoppe gave information on educational and scientific research in German higher education institutions, and spoke about the establishment of the University of Hamburg and its current activities, as well as its wide possibilities.
Instead, the guest was introduced to Urganch State University. In particular, the German higher education institutions with which cooperative relations have been established today, the works being carried out within the framework of existing projects were thoroughly analyzed. The team of UrSU expressed its desire to cooperate with the University of Hamburg in the field of scientific research and education. First of all, it was emphasized that it is appropriate to start with the exchange of professors and teachers.
After exchanging opinions and analyzing the achievements and problems in education, it was agreed to establish cooperation between Urganch State University and Hamburg University.