O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 26-apreldagi “Respublikaning turizm salohiyatini jadal rivojlantirish hamda mahalliy va xorijiy turistlar sonini yanada oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-135-sonli qarorining 5n-ilovasi bilan “Xorazm viloyatida turizmni rivojlantirish bo‘yicha 2023-yilda amalga oshiriladigan chora-tadbirlar rejasi” tasdiqlangan.
Chora-tadbirlar rejasining 6-bandida Xiva va Bogʻot tumanlarida turistlarni jalb qilish uchun yangi kontentlarni yaratish va ularni 12 ta chet tillariga tarjima qilgan holda tarqatma materiallarini tayyorlab, targʻibot qilish choralarini koʻrish topshirig‘i berilgan.
Mazkur topshiriq ijrosi yuzasidan viloyatda bir qator ishlar amalga oshirildi. Jumladan, turizm salohiyati yuqori bo‘lgan, lekin bugungi kunda lozim darajada foydalanilmayotgan Xiva va Bog‘ot tumanlarida turistik imkoniyatlarni o‘rganish maqsadida salmoqli ishlar olib borildi.
Xususan, Urganch davlat universiteti professor-oʻqituvchilari tomonidan viloyat madaniyat va turizm boshqarmasi, viloyat madaniy meros boshqarmasi, hamda Xiva va Bog‘ot tumanlari hokimliklari mutaxassislari ishtirokida ushbu hududlardagi turizm yo‘nalishidagi obyektlar o‘rganilib, ushbu tumanlarga turistlarni jalb qilish salmogʻini oshirish maqsadida yangi kontentlar ishlab chiqildi va ular

Содержание объектов туризма и культурного наследия на 12 иностранных языках разработано профессорами и преподавателями Ургенчского государственного университета
С Приложением 5н Указа Президента Республики Узбекистан от 26 апреля 2023 года «O дополнительных мерах по ускоренному развитию туристского потенциала республики, а также дальнейшему увеличению количества местных и иностранных туристов» ПП-135 «Хорезм план мероприятий, которые необходимо реализовать в 2023 году по развитию туризма в регионе».
Пункт 6 плана действий предусматривает создание нового контента для привлечения туристов в Хивинском и Боготском районах, а также подготовку раздаточных материалов, переведенных на 12 иностранных языков, и меры по продвижению.
В связи с реализацией этой задачи в регионе был проведен ряд работ. В частности, в Хивинском и Боготском районах, которые имеют высокий туристический потенциал, но сегодня не используются должным образом, проведена значительная работа по изучению туристических возможностей.
В частности, профессора и преподаватели Ургенчского государственного университета при участии специалистов областного управления культуры и туризма, областного управления культурного наследия, а также администраций Хивинского и Боготского районов изучили туристические объекты в этих регионах, и в целях повысить значимость привлечения туристов в эти районы, было разработано новое содержание, переведенное на 12 иностранных языков.