Jamiyatda sog'lom turmush tarzini shakllantirish, kasalliklarning oldini olish, aholi keng qatlamlarini, ayniqsa, keksalar va yoshlarni jismoniy tarbiya va sport bilan shug'ullanishga jalb etish, ommaviy sportning inson hayotidagi muhim ahamiyatini targ'ib etish borasida barcha idora-tashkilotlarda ommaviy sport tadbirlari muntazam oʻtkazib kelinmoqda.
Bugun erta tongdan Urganch davlat universiteti hududi boʻylab oliygohning mingdan ziyod talaba-yoshlari va professor-oʻqituvchilari “22-sentabr – Xalqaro avtomobilsiz kun” munosabati bilan “10 ming qadam piyoda" aksiyasida faol ishtirok etdilar.
Oʻzbekiston Ekologik partiyasi Xorazm viloyati boʻlimi hamkorligida tashkil etilgan mazkur marafon ommaviy sport tadbirlarining mantiqiy davomi va chinakam sport bayramiga aylanganligini qayd etishimiz joiz.

Public sports events are being held regularly in all agencies and organizations to create a healthy lifestyle in society, prevent diseases, attract large segments of the population, especially the elderly and young people, to physical education and sports, and promote the importance of public sports in human life.
Early today, more than a thousand students and professors of the university took part in the "10 thousand steps on foot" action on the occasion of "September 22 - International Car Free Day" across the territory of Urganch State University.
It should be noted that this marathon, organized in cooperation with the Khorezm regional branch of the Environmental Party of Uzbekistan, has become a logical continuation of public sports events and a real sports holiday.