Bugun Ozarbayjon Respublikasi Milliy Ilmlar akademiyasi Nizomiy Ganjaviy nomidagi Adabiyot institutida "O'zbek va ozarbayjon filologiyasining dolzarb masalalari" mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjumanning ochilishi bo'lib o'tdi.
Ushbu xalqaro ilmiy-amaliy anjumanda Urganch davlat universiteti Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo'yicha prorektori Z.Ibragimov boshchiligida O'zbek filologiyasi fakulteti professor-o'qituvchilari va talabalari Zoom platformasi orqali ishtirok etishdi.
Yalpi majlisni Ozarbayjon Respublikasi Milliy Ilmlar akademiyasi prezidenti Isa Habibbeli hamda UrDU prorektori Z.Ibragimov kirish so'z bilan ochib berdi.
Ayni paytda mazkur xalqaro anjumanda ishtirok etish uchun Ozarbayjonda xizmat safarida boʻlib turgan Oʻzbek filologiyasi fakulteti dekani D.Gʻayipov boshchiligida bir guruh professor-oʻqituvchilar oʻz maʼruzalari bilan ishtirok etmoqdalar.

Сегодня в Институте литературы имени Низамия Гянджеви Национальной академии наук Азербайджанской Республики состоялось открытие международной научно-практической конференции на тему «Актуальные вопросы узбекской и азербайджанской филологии».
Профессора и студенты факультета узбекской филологии приняли участие в данной международной научно-практической конференции через платформу Zoom под руководством проректора Ургенчского государственного университета по научной работе и инновациям З.Ибрагимова.
Пленарное заседание открыли президент Национальной академии наук Азербайджанской Республики Иса Габиббели и проректор УрГУ З.Ибрагимов.
В настоящий момент со своими лекциями участвует группа профессоров и преподавателей во главе с деканом факультета узбекской филологии Д.Гайиповым, который находится в командировке в Азербайджане для участия в этой международной конференции.