O'zbek filologiyasi fakulteti tashabbusi bilan an'anaviy tarzda o'tkazilib kelinayotgan "Yosh notiqlar" ko'rik-tanlovining navbatdagi soni O'zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 34 yilligiga bag'ishlab o'tkazildi. Unda fakultetning Iqtidorli talabalari notiqlik mahoratini namoyish etdilar.
Birinchi shartda ishtirokchilar o'zi haqidagi ma’lumotlarni she’riy va nasriy yo'l orqali bayon qilgan bo'lsalar, ikkinchi shartda O'zbek tilining davlat tili sifatidagi mavqeyi, qabul qilingan qaror va farmonlar bo'yicha tuzilgan savollarga javob berib, o'zlarining bilim va salohiyatlarini namoyon qildilar.
Hakamlar hayʼatining xulosasiga koʻra:
1-o'rin: 206-guruh talabasi Sa'dullayeva Sevara;
2-o'rin: 202-guruh talabasi Bekchanova Sharifa;
3-o'rin: 203-guruh talabasi Rustamova Mohichehra;
3-o'rin: 213-guruh talabasi Ibragimov Azizbek.
Tanlov davomida Filologiya va tillarni o'qitish: o'zbek tili ta'lim yo'nalishi 203-guruh talabalari tomonidan tayyorlangan kuy-qo'shiq hamda go'zal raqslar tamoshabinlarda yuqori kayfiyatni uyg'otdi.
Tadbir yakunida ko'rik-tanlov g'oliblari hamda faol ishtirok etgan talabalar, shuningdek, O'zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 34 yilligi munosabati bilan tashkil qilingan "Qadring baland bo'lsin, ona tilim" mavzusidagi insholar tanlovi, "Ona tilim abadiy" mavzusidagi ifodali o'qilgan she'rlar tanlovi g'oliblari fakultet professor-o'qituvchilari tomonidan munosib taqdirlandi.

Очередной конкурс «Молодые ораторы», который традиционно проводится по инициативе факультета узбекской филологии, был посвящен 34-летию государственного статуса узбекского языка. Талантливые студенты факультета продемонстрировали свое ораторское мастерство.
В первом условии участники представили информацию о себе посредством стихов и прозы, а во втором - ответили на вопросы о статусе узбекского языка как государственного, принятых решениях и постановлениях, показали свои знания и потенциал.
1 место: Садуллаева Севара, студентка 206 группы;
2 место: Бекчанова Шарифа, студентка 202 группы;
3 место: Мохичера Рустамова, студентка 203 группы;
3 место: Ибрагимов Азизбек, студент 213 группы.
В ходе конкурса песни и красивые танцы, подготовленные студентами 203-й группы факультета филологии и языкового обучения курса узбекского языка, вызвали у зрителей приподнятое настроение.
В завершение мероприятия были отмечены победители конкурса и активно участвующие студенты, а также конкурс сочинений на тему «Да будет честь моему родному языку», организованный в связи с 34-летием присвоения статуса государственного языка на узбекский язык «Мой родной язык навсегда» Победители конкурса выразительных стихов на эту тему были награждены профессорами и преподавателями факультета.