Bugun Ozarbayjon Respublikasi Milliy Ilmlar akademiyasi Nizomiy Ganjaviy nomidagi Adabiyot institutida "O'zbek va ozarbayjon filologiyasining dolzarb masalalari" mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjumanning ochilishi bo'lib o'tdi.
Ushbu xalqaro ilmiy-amaliy anjumanda Urganch davlat universiteti Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo'yicha prorektori Z.Ibragimov boshchiligida O'zbek filologiyasi fakultetining O'zbek tilshunosligi kafedrasidan bir qancha professor-o'qituvchilari Zoom platformasi orqali ishtirok etishdi.
Yalpi majlisni Ozarbayjon Respublikasi Milliy Ilmlar akademiyasi prezidenti Isa Habibbeli hamda UrDU prorektori Z.Ibragimov kirish so'z bilan ochib berdi.
Ayni paytda mazkur xalqaro anjumanda ishtirok etish uchun Ozarbayjonda xizmat safarida boʻlib turgan Oʻzbek ftilshunosligi kafedrasidan bir guruh professor-oʻqituvchilar oʻz maʼruzalari bilan ishtirok etmoqdalar.

Сегодня в Институте литературы имени Низамия Гянджеви Национальной академии наук Азербайджанской Республики состоялось открытие международной научно-практической конференции на тему «Актуальные вопросы узбекской и азербайджанской филологии».
Ряд профессоров и преподавателей кафедры узбекского языкознания факультета узбекской филологии приняли участие в данной международной научно-практической конференции посредством платформы Zoom под руководством проректора по научной работе и инновациям Ургенчского государственного университета З.Ибрагимова.
Пленарное заседание открыли президент Национальной академии наук Азербайджанской Республики Иса Габиббели и проректор УрГУ З.Ибрагимов.
В настоящее время со своими лекциями участвует группа профессоров и преподавателей кафедры узбекской филологии, которые находятся в командировке в Азербайджан для участия в этой международной конференции.